środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Dach i chodnik należy do właściciela. Za nieodśnieżony można dostać mandat

2019-01-11 13:41:38 (ost. akt: 2019-01-11 13:46:40)

Autor zdjęcia: pixbay.com

Policjanci przypominają o konieczności odśnieżania dachów i chodników oraz usuwania tworzących się sopli lodowych. Obowiązki te spoczywają na właścicielach i administratorach budynków. Śliskie i zasypane śniegiem lub błotem chodniki, szczególnie przy ciągach komunikacyjnych, mają duży wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Spadające z dachów sople lub ciężkie zwały śniegu mogą stanowić zagrożenie dla przechodniów.

W ostatnich dniach zawitała do nas zima. Na wielu dachach zalega warstwa śniegu. Giżyccy policjanci przypominają o konieczności odśnieżania dachów. Obowiązek ten ciąży na właścicielach, zarządcach i administratorach budynków, którzy powinni spowodować usunięcie śniegu i lodu z dachów, rynien, balkonów i innych elementów budowli - wszędzie tam, gdzie może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i samego budynku. Śnieg w dużej ilości staje się bardzo ciężki, szczególnie gdy zaczyna się rozpuszczać. Aby zapobiec tragedii musimy pamiętać o jego regularnym usuwaniu.

Nie mniejszym zagrożeniem jest także pozostawienie zaśnieżonych chodników, szczególnie w pobliżu ruchliwych ciągów komunikacyjnych. Oprócz uszkodzeń ciała na skutek upadku, omijanie zaśnieżonego miejsca lub poślizg na chodniku może się skończyć nagłym wtargnięciem pieszego na jezdnię. W takich warunkach łatwo o potrącenie i nieszczęśliwy wypadek.

Niedopełnienie obowiązku odśnieżania dachów i chodników i zapewnienia tym samym bezpieczeństwa wielu osobom zgodnie z art. 91a Prawa budowlanego jest zagrożone karami, w tym karą pozbawienia wolności.
KPP Giżycko
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ๔เשเภє รฬєєקєг #2672085 | 37.7.*.* 30 sty 2019 12:57

  miasto zgarnia na chodniki z ulic a mieszkańcy z chodników na ulicę - taka zimowa zabawa śniegiem.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. rozważny #2662384 | 159.205.*.* 14 sty 2019 11:57

  Na Wilanowie jedna z głównych ulic , chodniki oddzielone od posesji pasem zieleni, odśnieżane są przez większość właścicieli domów. Miasto odśnieża po dwóch dniach jak są większe opady. Czekać dwa dni czy odśnieżać samemu? Odśnieżam na świeżo, zanim się śnieg udepcze, żeby się lepiej pieszym chodziło. Ktoś został ukarany? Wątpię.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ya #2661195 | 83.9.*.* 12 sty 2019 08:36

  Wydrukujcie ten komunikat policji i pokażcie go wówczas gdy przyjdą wam wlepić mandat za picie piwa na chodniku którego (według redaktora) jesteście "właścicielem"

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages