Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Nagroda dla Dariusza Pachuckiego, pierwszego trenera Jakuba Kochanowskiego

2019-01-11 07:00:00 (ost. akt: 2019-01-10 13:44:01)
Trener Dariusz Pachucki (z lewej) z ministrem sportu

Trener Dariusz Pachucki (z lewej) z ministrem sportu

Autor zdjęcia: Fot. Arch.Dariusza Pachuckiego

Dariusz Pachucki, pierwszy trener siatkarza Jakuba Kochanowskiego, Mistrza Świata z 2018 roku, został nagrodzony przez ministra sportu Witolda Bańkę. Nagrodę odebrał w warszawskim Hotelu Sheraton, gdzie odbyła się specjalna uroczystość.

Nagroda „Pierwszy Trener” przyznawana jest osobom, które jako pierwsze prowadziły zajęcia sportowe z zawodnikami, którzy sięgnęli po najwyższe laury sportowe – medale olimpijskie lub tytuły Mistrzów Świata i Europy. Nagrodę przyznaje minister sportu, ale trenera do nagrody wskazuje osobiście zawodnik. Taką procedurę przyjęto w statucie nagrody „Pierwszy Trener”.

W ten sposób w gronie laureatów edycji 2018 roku znalazł się giżycczanin Dariusz Pachucki, pierwszy trener siatkarza Jakuba Kochanowskiego, reprezentanta Polski i zawodnika PGE Skra Bełchatów.


Ministerstwo Sportu i Turystyki projekt „Pierwszy Trener” adresuje do osób, które odkryły dla polskiego sportu przyszłych mistrzów. Zainicjował go minister Witold Bańka. Zwraca się w nim uwagę na rolę nauczycieli wychowania fizycznego, trenerów, którzy często pracują z młodzieżą w małych ośrodkach miejskich, czasami na wsi. To tu najczęściej rodzą się sportowe gwiazdy. Pierwsi trenerzy otrzymują nagrodę w wysokości ok. 10 tys. złotych. Wybór takiego trenera potwierdza właściwy polski związek sportowy.

Dariusz Pachucki – odkrywca talentu Jakuba Kochanowskiego – spełnił wszystkie wyznaczone kryteria i znalazł się w gronie trenerskich laureatów 2018 r. W tej edycji nagrody właśnie trenerzy siatkówki, wychowawcy złotych medalistów Mistrzostw Świata w Bułgarii i we Włoszech stanowili najliczniejszą grupę wyróżnionych.

Sportowe początki Jakuba Kochanowskiego nie były jednoznaczne – bardzo wcześnie rozpoczął uprawianie sportu, ale jako bramkarz w piłce nożnej. Na szczęście dla polskiej siatkówki piłka nożna nie zawładnęła sercem młodego chłopca i w wieku 11 lat za namową mamy trafił do ekipy siatkarskiej trenera Dariusza Pachuckiego. Co prawda i tu na początku bywało różnie, ale w miarę upływu czasu rosły umiejętności i przyszły w końcu sukcesy. Jakub został zawodnikiem Indykpolu AZS Olsztyn, ale od sezonu 2018/2019 występuje w drużynie PGE Skra Bełchatów.

— Przede wszystkim gratuluję Jakubowi Kochanowskiemu sukcesów siatkarskich i licznych tytułów mistrzowskich w kategoriach młodzieżowych i seniorskich. Życzę mu dalszej wspaniałej kariery — mówi trener Dariusz Pachucki. — Bardzo się cieszę, że podczas uroczystej gali w Warszawie znalazłem się w gronie pierwszych trenerów Mistrzów Świata w siatkówce z 2018 roku. Poznałem też wielu wspaniałych sportowców obecnych na uroczystości. Uważam, że pokazanie pierwszego szkoleniowca i podkreślenie jego roli w kształtowaniu wybitnych reprezentantów Polski jest cenną inicjatywą Ministerstwa Sportu i Turystyki.

GG
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages