środa, 29 stycznia 2020. Imieniny Franciszka, Konstancji, Salomei

Nowatorska operacja urologiczna w Szpitalu Giżyckim

2019-01-07 11:00:00 (ost. akt: 2019-01-07 11:54:59)
Nowatorska operacja urologiczna w Szpitalu Giżyckim

Nowatorska operacja urologiczna w Szpitalu Giżyckim

Autor zdjęcia: Arch. Szpital Giżycki

W Szpitalu Giżyckim zastosowano, prawdopodobnie pierwszy raz na świecie, a na pewno w Polsce, nową metodę do przeprowadzenia operacji usunięcia zwężenia połączenia moczowodu ze wstawką jelitową przy odprowadzeniu moczu sposobem Brickera, po wcześniej wykonanej cystektomii. Ta operacja pozwala uniknąć otwierania jamy brzusznej.

Zabieg ten został wykonany dwuetapowo przez prof. Marka Roslana i dr. Wiesława Kotarskiego wraz zespołem specjalistów, metodą laparoendoskopową poprzez pojedynczy port (TriPort) z dostępu przezjelitowego, z wcześniejszym przeprowadzeniem cewnika moczowodowego od miedniczki chorej nerki do wstawki jelitowej Brickera. Dotychczas tego typu zabiegi były wykonywane poprzez klasyczne otwarcie jamy otrzewnowej i rewizje zespolenia. Różnica między tradycyjną a nową metodą jest podobna do tego czym różni się operacja na otwartym sercu i operacja przy pomocy cewnika wprowadzanego do serca aortą.

— Dzięki tej nowej metodzie uniknęliśmy operacji otwartej i związanej z nią ryzyka powstania przetoki jelitowej. Przy zastosowaniu tej metody, zamiast dwóch lub trzech worków stomijnych, wystarcza jeden, czyli tak jak po cystektomii sposobem Brickera, która jest podstawową metodą operacyjnego leczenia raka pęcherza moczowego – mówi dr Wiesław Kotarski.

Nową metodę zastosowano do zoperowania pacjentki w wieku 65 lat. Osiem lat temu została u niej wykonana cystektomia metodą Brickera. Od dwóch lat ma przetokę nerkowa lewą z powodu zwężenia moczowodu z wstawką jelitową.

W przeprowadzeniu operacji, pomysłodawcę takiego rozwiązania dr. Wiesława Kotarskiego, ordynatora Oddziału Urologii Szpitala Giżyckiego, wspierał dr hab. med. Marek Roslan, prof. nadzw. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, kierownik Kliniki Urologii w Olsztynie. Prof. Roslan jest czołowym polskim specjalistą w zakresie operacji laparoskopowych i pionierem operacji przez pojedynczy port (tzw. operacje przez „dziurkę od klucza”).

W Polsce wykonuje się rocznie około 30 zabiegów tego typu. Do ich przeprowadzenia można byłoby zastosować nową, wielokrotnie mniej inwazyjną metodę zastosowaną po raz pierwszy w Szpitalu Giżyckim. Dzięki temu będzie można uniknąć wielu powikłań pooperacyjnych.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Krysia #2658780 | 89.229.*.* 9 sty 2019 09:37

  Brawo! Osobiście jeżdżę do Pana dr. Kotarskirgo. Jestem zadowolona z jego pracy. W 100% poświęca się pacjentom. Tego Pana można nazwać Lekarzem z prawdziwego zdarzenia. Gratuluję.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mieszkaniec #2658163 | 31.0.*.* 8 sty 2019 16:37

  Brawo !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Dawid #2657818 | 176.221.*.* 8 sty 2019 10:57

  jestem dumny i zadowolony ,ze mamy w gizycku takl wspanialych lekarzy.Bez doinwestowania szpitala to i najlepszy lekarz nie zdziala cudow/Panowie starosci a wy dalej bedziecie niszczyc gizycki szpital

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. mieszkaniec z warmi i mazur #2657812 | 176.221.*.* 8 sty 2019 10:51

  Panie Wieslawie.Wielki szacunek dla Pana ,panskiej ekipy i dla Pana Profesora .Tylko odwazni zdobywaja szczyty/.Jreszcze raz wielki szacun

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Z"ukosa" #2657804 | 83.9.*.* 8 sty 2019 10:42

  Szanowni Państwo ale z Nas "narodek"......o interpunkcyjne znaki gotowi pobić się nieboraki ...zgubili gdzieś meritum sprawy i rzucili się w wir zabawy. Ano zobaczymy jak Wam moczowód "trzaśnie" ..czy będziecie pisać o przecinkach baśnie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (25)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages