Wtorek, 7 lipca 2020. Imieniny Estery, Kiry, Rudolfa

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży w SP nr 1

2018-10-03 10:24:27 (ost. akt: 2018-10-03 10:26:20)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 1 w Giżycku

W dniach 17 – 24.09.2018 r. uczniowie z oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 1 w Giżycku uczestniczyli w projekcie polsko–niemieckiej wymianie młodzieży.

Jedenaścioro gimnazjalistów pod opieką p. Ewy Moszczyńskiej–Wierzchowskiej (nauczycielki j. niemieckiego) oraz p. Renaty Pawelec ( nauczycielki wychowania fizycznego) miało okazję poznać nowoczesną i malowniczą stolicę Północnej Nadrenii – Westfalii: Düsseldorf.

Młodzi ludzie rozpoczęli swoją przygodę od podróży samolotem, podczas której samodzielnie dokonali odprawy paszportowej, tym razem na naszym regionalnym lotnisku, w Szymanach. Po wylądowaniu w Dortmundzie udali się pociągiem do Düsseldorfu, gdzie na dworcu kolejowym serdecznie powitali ich niemieccy partnerzy wspólnego programu.

Pierwszy dzień wymiany rozpoczął się od wizyty w szkole partnerskiej: Theodor Litt – Realschule. Po oficjalnym i serdecznym powitaniu grupy w szkole przez jej dyrektora, kolejnym punktem dnia była wizyta w Muzeum Neandertalczyka oraz 2- godzinna wędrówka w Dolinie Neander. Uczniowie mieli również okazję przenieść się w tamte czasy próbując swoich umiejętności w rzucaniu lancą oraz w strzelaniu z łuku. Trzeba przyznać, że zdecydowana wększość naszych gimnazjalistów miała przy tym niezłą frajdę i zabawę.


Podczas 8-dniowego pobytu młodzież zwiedziła też 2 inne niemieckie miasta: Kolonię i Bonn. W Kolonii podziwiali monumentalną Katedrę Kölner Dom wspinając się na jej 157 m wysokości wieżę, natomiast w Bonn zgłębiali swoją wiedzę w Muzeum Historii. Kolejne stacje w obiekcie podzielone były na tzw. X-lecia i obejmowały historię Niemiec od roku 1945 aż do lat 90 – tych.

Dla rozbudzenia zainteresowania, uczestnicy w mieszanych zespołach otrzymali wcześniej karty pracy z pytaniami dot. zwiedzanego obiektu. Uczniowie mieli również okazję odwiedzić największą w Düsseldorfie synagogę, a tam zainspirowani tematem religii żydowskiej, dowiedzieli się, że pomimo różnic kulturowych, dość dużo nas łączy. Stałym punktem programu są zajęcia sportowo – rekreacyjne w hali Mensch, gdzie uczestnicy programu mogli pograć w siatkówkę plażową, w piłkę nożną lub powspinać się na ściance.


W szkole partnerskiej giżycczanie wzięli też udział w lekcjach: j. niemieckiego, j. angielskiego, matematyki, informatyki i chemii. A w trakcie warsztatów w polsko – niemieckich grupach, szukali podobieństw i różnic pomiędzy obiema szkołami w obszarach: lekcji, przerwy i obowiązujących regulaminów. Uwieńczeniem i podsumowaniem spotkania było wspólne grillowanie, które przygotowali niemieccy koledzy wraz z rodzicami. Pomimo niesprzyjającej pogody, było miło i sympatycznie.

Projekt wymiany doszedł do skutku dzięki dofinansowaniu i ogromnemu merytorycznemu wsparciu ze strony Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, jak też hojnej dotacji finansowej Burmistrza i Radnych Miasta Giżycka.

Nieocenionym faktem było też osobiste zaangażowanie rodziców naszych gimnazjalistów, za co im serdecznie dziękujemy.

Koordynatorzy projektu: Marina Rudis-Rodak, Ewa Moszczyńska-Wierzchowska, Renata Pawelec


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: SP1

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages