środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Pies na krótkim sznurku na balkonie

2018-09-21 10:50:27 (ost. akt: 2018-09-21 11:44:26)

Autor zdjęcia: Fot. Arch. prywatne

O złym traktowaniu psa- trzymaniu go na krótkim sznurku na balkonie zaalarmował nas jeden z mieszkańców Kożuchów Wielkich. Jak mówił- pies całe lato spędził na uwięzi.

— Nie wiem już gdzie to zgłosić, nikt nie chce się sprawą zająć— mówi nasz Czytelni.

Losem psa zainteresowaliśmy policję.


Co mówią na ten temat przepisy?

Przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt określają dozwolony możliwy czas trzymania zwierzaka na łańcuchu. Prawo stanowczo wskazują także, że łańcuch ten nie może być krótszy niż 3 metry. „Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m” – czytamy.


Na początku 2018 roku Sejm niemal jednogłośnie przegłosował i przyjął projekt nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt. Nowa ustawa zakłada wprowadzenie całkowitego zakazu trzymania psów na łańcuchach począwszy od 1 sierpnia 2020 roku, a w okresie przejściowym – wydłużenie łańcucha do 5 metrów.

W projekcie ustawy przeczytać można było między innymi, że „długotrwałe trzymanie psa na uwięzi prowadzi do zmian zdrowotnych, w tym psychologicznych. Pies od młodości trzymany na uwięzi ma większe skłonności do agresji, nie ufa ludziom, także właścicielowi. W okresie zimowym łańcuch przymarza do sierści, powodując jej wyrywanie, w okresie letnim obroża prowadzi do odparzeń. Długotrwałe trzymanie psa na uwięzi prowadzi do odkształcenia kręgów szyjnych, a przez to do zmian neurologicznych i dysplastycznych. Ograniczona możliwość poruszania się prowadzi do uszkodzeń narządów ruchu czy wrastania pazurów”.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages