Poniedziałek, 23 listopada 2020. Imieniny Adeli, Felicyty, Klemensa

Nauczycielka z SP 7 na ornitologicznym szkoleniu w Irlandii

2018-09-10 13:02:27 (ost. akt: 2018-09-10 13:04:20)
Uczestnicy szkolenia w Irlandii

Uczestnicy szkolenia w Irlandii

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

W trakcie wakacji w Irlandii odbyło się międzynarodowe szkolenie, w którym wzięła udział nauczycielka SP 7 Elżbieta Witek-Pawlukojć. Z całej Polski wytypowano i zaproszono na to prestiżowe wydarzenie jedynie 10 nauczycieli.

Oprócz osób reprezentujących nasz kraj, do campusu uniwersyteckiego w Maynooth przyjechali również nauczyciele z Hiszpanii, Macedonii, Słowacji, Czech oraz Irlandii. Wszyscy uczestnicy spotkania zostali zakwaterowani w zabytkowym kompleksie budynków uniwersyteckich, znajdujących się niedaleko Dublina. Tam też odbywały się zajęcia.


Zgromadzeni w auli wykładowej każdego dnia mieli możliwość wysłuchania i obejrzenia prezentacji nauczycieli z poszczególnych krajów. Działalność każdego z nich przedstawiano indywidualnie. SP 7 mogła poszczycić się wieloletnią działalnością Klubu Małego Ornitologa „Dudek” oraz wydarzeniami, które zostały przez ten klub zainicjowane jak np.: Ptasia ekstra-klasa, szkolne obchody Europejskich Dni Ptaków, udział w międzynarodowej akcji Spring Alive, Zimowego Ptakoliczenia i wiele innych konkursów, występów, akcji.

Omawiano również działalność powstałej w ramach współpracy szkoły z Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie Młodzieżowej Grupy Badawczej Ptaków Wysypisk „Kania”. Przedstawiono zakres jej działania, zaś cały pomysł określono mianem „innowacyjnego projektu”, który realizuje zadania związane z popularyzacją awifauny w sposób nowatorski.


Zajęcia, do których zaproszono uczestników z 6 europejskich krajów, odbywały się według części programu edukacyjnego stworzonego przez pracowników naukowych Uniwersytetu Gdańskiego na zamówienie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz partnerów zagranicznych: Hiszpańskiego Towarzystwa Ornitologicznego (SEO), Słowackiego Towarzystwa Ornitologicznego (SOS), Macedońskiego Towarzystwa Ekologicznego (MES), Czeskiego Towarzystwa Ornitologicznego (CSO) oraz stowarzyszenia BirdWatch z Irlandii (BWI). „Żyjemy w zgodzie z naturą. Program edukacyjny dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i nauczania początkowego” zawiera metodologię nauczania, scenariusze zajęć oraz różnego rodzaju materiały edukacyjne.

Są to ciekawe propozycje jak przybliżyć młodym ludziom świat ptaków i natury. Program zawiera treści, które można realizować z dziećmi w klasie oraz scenariusze zajęć terenowych, które pomagają uczniom w sposób praktyczny zrozumieć świat przyrody i zjawiska w nim zachodzące. W trakcie pracy z tym programem nauczyciele wykorzystywali zaproponowane w nim doświadczenia, sami czasami dowiadując się więcej na temat przyrody i ptaków. Program jest skonstruowany w ten sposób, aby uczniowie samodzielnie dochodzili do wiedzy oraz uczyli się szacunku dla swojego środowiska naturalnego. Wszystkie materiały dostępne są na stronie internetowej OTOP, gdzie będzie również umieszczony film instruktażowy kręcony w trakcie zajęć w Irlandii.


Korzyści z uczestnictwa w programie i współpracy międzynarodowej są wielowymiarowe: wymiana doświadczeń, które ze względu na uwarunkowania kulturowe różnią się od siebie, zaczerpnięcie inspiracji oraz nowych pomysłów do pracy z dziećmi, zapoznanie się z przyrodą i geografią Irlandii, poznanie nauczycieli z innych państw, rozwijanie współpracy międzynarodowej, a przez to również wiedzy ornitologicznej i metodycznej. Dlatego też udział w szkoleniu należy uznać za udany, co w przyszłości zaowocuje równie udaną współpracą z zagranicznymi partnerami.

Elżbieta Witek-Pawlukojć

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages