Czwartek, 24 września 2020. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

Wybory samorządowe w gminach. Niektórzy chcą wrócić do gry

2018-09-07 17:30:00 (ost. akt: 2018-09-07 17:31:37)

Autor zdjęcia: Archiwum

Powiat giżycki to trzy gminy wiejskie, jedna miejsko-gminna i jedna miejska. Wszędzie mieszkańcy szykują się do wyborów samorządowych. Te – przypominamy – odbędą się 21 października (druga tura 4 listopada).

Komitety wyborcze w powiecie zarejestrowane zostały w każdej z gmin w liczbie większej niż jeden. Zatem będzie walka, zarówno o miejsca w radach gmin, jak i o najważniejszą funkcję w gminie.

Ciekawa będzie walka o fotel wójta w gminie Giżycko i gminie Miłki. Dlaczego? Dlatego, że w wyborczym pojedynku ponownie spotkają się osoby, które rywalizowały już cztery lata temu w wyborach 2014 roku.

W gminie Giżycko będą to: Andrzej Sieroński, były wójt tej gminy, i aktualnie urzędujący wójt Marek Jasudowicz. Cztery lata temu ze stanowiskiem pożegnał się Andrzej Sieroński, wieloletni wójt tej gminy.

Dziś Andrzej Sieroński, emeryt cieszący się – jak nam przekazał – poparciem wielu środowisk partyjnych, postanowił wrócić do samorządu. W tej gminie lista kandydatów do najważniejszego stanowiska w gminie nie kończy się na dwóch osobach.

O stanowisko wójta będzie prawdopodobnie ubiegał się jeszcze radny tej gminy Wiesław Kazimierz Kulik. Trzeci kandydat przez wiele lat był pracownikiem Prefabetu Niegocin, a teraz prowadzi własną działalność gospodarczą. Zarejestrował własny komitet wyborczy.

Sytuacja sprzed czterech lat powtórzy także w gminie Miłki. Tu ponownie w wyborczej walce zmierzą się obecna wójt Barbara Mazurczyk oraz były wójt Stanisław Wąsiakowski, który startuje z własnego komitetu, natomiast pani wójt z listy komitetu krajowego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Cztery lata temu nieznacznie zwyciężyła Barbara Mazurczyk, a jak będzie w tym roku, przekonamy się za czterdzieści kilka dni. Ale może być i tak, że największą liczbę głosów zbierze Piotr Dusyn, który startuje w gminie Miłki z listy Prawa i Sprawiedliwości.


W mieście i gminie Ryn szykuje się nam duża niespodzianka, bowiem o ponowny wybór na stanowisko burmistrza nie będzie ubiegał się Józef Karpiński.
— Nie będę już kandydował — zapewnił nas w rozmowie telefonicznej. Natomiast burmistrz Rynu zainteresowany jest ewentualnym wystartowaniem do Rady Powiatu.

Kto go zastąpi na stanowisku burmistrza miasta i gminy Ryn? Może będzie to obecny przewodniczący Rady Miasta i Gminy Jarosław Filipek, który nie kryje zamiaru kandydowania na to stanowisko? Jarosław Filipek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Rynie, od dawna jest w opozycji do obecnego burmistrza. Czy będzie miał przeciwnika z innego komitetu? Trudno powiedzieć, ale według informacji docierających do gazety takiego przeciwnika nie będzie. Żaden z pozostałych trzech komitetów wyborczych w gminie Ryn nie zamierza wystawić swojego kandydata. Co prawda jest jeszcze trochę czasu do ostatecznej daty (26 września), więc sytuacja może się jeszcze zmienić. Wiele osób spodziewa się pojawienia się takiej osoby z KWW "Gmina Ryn 2018". Jednak pełnomocnik tego komitetu Krzysztof Cybul zapewnił nas, że takiego zamiaru obecnie nie mają.


W gminie Wydminy o najwyższy urząd powalczą obecnie sprawujący stanowisko wójt Radosław Król, który co prawda startuje z własnego komitetu wyborczego, ale jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, oraz Anna Binik ciesząca się poparciem Prawa i Sprawiedliwości. 21 października poznamy werdykt mieszkańców, którzy ocenią przy urnie rządy obecnego wójta gminy sprawującego tę funkcję od ośmiu lat.


W gminie Kruklanki ponownie o urząd wójta gminy będzie się ubiegał obecny wójt Bartłomiej Kłoczko. W gminie tej zostały zarejestrowane dwa komitety, a więc możliwe, że ktoś spróbuje zdetronizować obecnego wójta. Pełnomocnik komitetu Małgorzata Jackiewicz przekazała nam, że decyzje w tej sprawie zapadną na koniec tygodnia. Możliwy jest udział w wyborach jeszcze kandydatów z list krajowych największych partii politycznych, ale w przypadku gminy Kruklanki raczej takiej sytuacji nie będzie. Jak nas zapewnił pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w powiecie giżyckim Jan Krysiuk — PiS nie przewiduje w tej gminie walki o stanowisko wójta.

O stanowisko wójta będą się ubiegać (stan na 6 września 2918 r.):

Gmina Giżycko:
Marek Jasudowicz
Andrzej Sieroński
Wiesław Kazimierz Kulik (prawdopodobnie)

Gmina Wydminy:
Radosław Król
Anna Binik

Gmina Miłki:
Barbara Mazurczyk
Stanisław Wąsiakowski
Piotr Dusyn

Gmina Ryn:
Jarosław Filipek

Gmina Kruklanki:
Bartłomiej Kłoczko

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. PSL nie głosuję, nie ufam #2588112 | 83.6.*.* 24 wrz 2018 22:56

  Pani Ania w Wydminach na wójta. Trzymamy kciuki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ~do Mieszkaniec Spytkowa #2576200 | 31.135.*.* 9 wrz 2018 09:05

  Zastanów się człowieku. Przez byłego wójta Twego Andrzeja nie mamy do Spytkowa drogi rowerowej, o którą nie zabiegał jak był robiona modernizacja krajówki, zlikwidował naszą szkołę gminną w Spytkowie, w której chciał zrobić mieszkania socjalne, namawiał do odstąpienia od funduszu sołeckiego. Chciał nam zafundować wiatraki. Krótką człowieku masz pamięć czy jesteś trolem Sierońskiego. Mieszkanka Spytkowa.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. tz #2576045 | 89.229.*.* 8 wrz 2018 21:21

   Powiat giżycki to cztery a nie trzy gminy wiejskie: wiejska Giżycko, Kruklanki, Miłki i Wydminy. Nie ma czegoś takiego jak gmina miejsko-gminna, jest tylko gmina miejsko-wiejska, w przypadku naszego powiatu to Ryn. À propos uważam, że gmina miejska i wiejska Giżycko powinny dla dobra mieszkańców być połączone w miejsko-wiejską.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Mieszkaniec Spytkowa #2576003 | 94.254.*.* 8 wrz 2018 20:46

   Panie Andrzeju zycze powodzenia! Prosze odwiedzic nasza miejscowosc.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages