Sobota, 11 lipca 2020. Imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

Wybitni specjaliści zbadają słuch bezpłatnie

2018-08-03 11:00:00 (ost. akt: 2018-08-03 11:34:21)

Autor zdjęcia: pixaby.com

Już 4 sierpnia (sobota) do Giżycka zawita Mobilne Centrum Słuchu, w którym każdy będzie mógł skorzystać z bezpłatnego badania diagnostycznego i  dowiedzieć się od specjalistów, jaka jest potencjalna albo rzeczywista wada słuchu u dziecka lub u osoby dorosłej. Specjaliści otolaryngolodzy z prof. nadzw. dr. hab. n. med. mgr zarz. Piotrem H. Skarżyńskim z Centrum Słuchu i Mowy Medincus w Olsztynie będą czekać na chętnych do badań w Porcie Ekomarina w Giżycku, w godzinach 9.00 – 15.00.

Na podstawie dotychczas przeprowadzonych badań przesiewowych wśród polskich uczniów wykazano, że nawet co 5-6 dziecko może mieć problemy ze słuchem, które znacząco mogą utrudniać rozwój oraz stanowić przyczynę trudności w nauce.

– Uzyskane wyniki potwierdziły dużą skalę tego schorzenia wśród dzieci w wieku szkolnym. Wdrożenie wczesnej interwencji medycznej u dziecka z zaburzeniami słuchu o różnej etiologii oznacza szybsze usprawnienie drogi słuchowej zapewniającej lepszą komunikację z otoczeniem oraz oszczędność finansową dla pacjenta i systemu opieki zdrowotnej - mówi prof. nadzw. dr. hab. n. med. mgr zarz. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy Medincus w Olsztynie, dyrektor Instytutu Narządów Zmysłów w Kajetanach.

Badania przesiewowe narządów zmysłów to inwestycja: po pierwsze – pozwala chorym na szybszą diagnozę i leczenie, a po drugie – w przyszłości może dać duże oszczędności w systemie opieki zdrowotnej. Dzięki badaniom przesiewowym na bardzo wczesnym etapie można wykryć choroby, które często mogłyby zostać niezdiagnozowane przez długie lata.

Programy badań przesiewowych są najlepszym przykładem szeroko rozumianego myślenia o wczesnej profilaktyce schorzeń narządów zmysłów, które mają wpływ na rozwój człowieka i jego komunikację z otoczeniem. Problem wad słuchu stał się chorobą cywilizacyjną.


Badania przesiewowe w Giżycku realizowane są w ramach wielospecjalistycznego programu przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym „Po pierwsze zdrowie”. Został on zainicjowany przez prof. Henryka Skarżyńskiego, a następnie wsparty przez Komitet Nauk Klinicznych PAN i Radę Główną Instytutów Badawczych. Głównym realizatorem  jest Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, Instytut Narządów Zmysłów, we współpracy ze  Stowarzyszeniem Przyjaciół Osób Niesłyszących i Niedosłyszących „Człowiek – Człowiekowi”.

(Materiały prasowe organizatora)

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages