Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Pocisk z II wojny światowej na podwórku posesji w Upałtach (gmina Giżycko)

2018-07-30 09:32:11 (ost. akt: 2018-07-30 09:37:12)
Niebezpieczne znalezisko w Upałtach

Niebezpieczne znalezisko w Upałtach

Autor zdjęcia: Arch. KPP Giżycko

Na pociski artyleryjski kaliber 120 mm pochodzący z czasów II wojny światowej natrafili bawiące się dzieci na podwórku w Upałtach (gmina Giżycko). O swoim odkryciu natychmiast powiadomiły dziadka.

Wczesnym wieczorem 26 lipca oficer dyżurny giżyckiej komendy policji przyjął zgłoszenie o odnalezieniu przedmiotów z II wojny światowej, tym razem w miejscowości Upałty gm. Giżycko. Na miejsce został skierowany patrol policji.

Funkcjonariusze w rozmowie ze zgłaszającym ustalili, że to jego wnuki bawiące się na podwórku znalazły pocisk i szybko go zaalarmowały. Specjalista z nieetatowej grupy rozpoznania minersko – pirotechnicznego potwierdził znalezisko, okazał się to pocisk artyleryjski kaliber 120 mm z II wojny światowej.

Funkcjonariusze zabezpieczyli miejsce niewybuchu. O fakcie powiadomiono saperów z jednostki wojskowej w Giżycku.


Policja przypomina!

Co robić w takich sytuacjach, do kogo zgłosić i jak się zachować, kiedy znajdziemy przedmiot przypominający uzbrojenie wojskowe?

Trzeba przede wszystkim pamiętać, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej, w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowuje swoje właściwości wybuchowe na długie lata.

Za przedmioty wybuchowe uważa się wszelkiego rodzaju przedmioty pochodzenia wojskowego, są to w szczególności: zapalniki, pociski, bomby lotnicze, naboje artyleryjskie i karabinowe, granaty, miny, ładunki materiałów wybuchowych oraz złom metalowy zawierający resztki materiałów wybuchowych, które ze względu na swoje właściwości wybuchowe grożą niebezpieczeństwem przy niewłaściwym obchodzeniu się z nim (ruszanie, rozkręcanie, rzucanie).

Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewypału lub niewybuchu, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu niepotrzebnych nieszczęść, a nawet śmierci.

UWAGA!

W przypadku znalezienia takich przedmiotów należy niezwłocznie powiadomić Policję, która sprawdzi czy znaleziony przedmiot jest wybuchowy i niebezpieczny, zawiadomi o tym fakcie jednostkę wojskową i zabezpieczy miejsce do czasu przybycia patrolu minerskiego/saperskiego.

Telefon do Dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Giżycku: (87) 429 92 00, 997 lub 112.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. czy redaktora #2545916 | 89.229.*.* 30 lip 2018 15:40

    czytała co spłodziła?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages