środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Mazury to biznes. System obsługi przedsiębiorców

2018-07-25 12:24:40 (ost. akt: 2018-07-25 12:45:18) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Arch. organizatora

Spotkaniem z przedsiębiorcami, samorządowcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych 19 lipca w Orzyszu, a następnie 20 lipca w Giżycku rozpoczęto realizację działań mających na celu stworzenie Mazurskiego Systemu Obsługi Inwestora i Eksportera (MSOIiE) oraz Systemu Informacji Gospodarczej (SIG).

Są to narzędzia, które mają służyć nawiązywaniu kontaktów, budowaniu współpracy i dobrych relacji lokalnych samorządów z sektorem biznesu, wsparciu przedsiębiorców w zakresie eksportu ich produktów i usług, a więc rozwijaniu rodzimej przedsiębiorczości, ale również przyciąganiu inwestorów zarówno tych krajowych jak i zagranicznych.


MSOIiE tworzyć będą pracownicy 11 gmin (miasto Giżycko, gmina Giżycko, Węgorzewo, Miłki, Orzysz, Pisz, Ruciane-Nida, Mikołajki, miasto Mrągowo, gmina Mrągowo oraz Ryn) i Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 http://7cudowmazur.pl/205-stowarzyszenie-wielkie-jeziora-mazurskie-2020-informacja/, wyposażonych w zbiór jednolitych zasad i działań, jakie będą towarzyszyć pozyskiwaniu inwestorów na terenie gmin oraz wspierających eksport lokalnych firm. Inwestor, który zgłosi się do jednej ze współpracujących gmin, wszędzie otrzyma jednakowe, przygotowane według tych samych zasad wsparcie. Gminy i stowarzyszenie będą współdziałać w zakresie zrównoważonego rozwoju gospodarczego obszaru Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.


Spotkanie z przedsiębiorcami, samorządowcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych 20 lipca w GiżyckuNa początek ustalanie potrzeb i oczekiwań właścicieli lokalnych firm. Bez skoordynowanej współpracy administracji publicznej z biznesem, przy aktywnym udziale instytucji otoczenia biznesu, szkół, czy urzędów pracy, nie da się konkurować z innymi regionami kraju. Wszyscy to wiedzą, chociaż nie wszyscy aktywnie w ten sposób działają. Pomocny w tym względzie może być właśnie projekt realizowany przez Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 i 11 mazurskich samorządów - „7 Cudów Mazur – promocja gospodarcza obszaru Wielkich Jezior Mazurskich”.


W piątek 20 lipca spotkanie z przedsiębiorcami zainteresowanymi tematem, samorządowcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych odbyło się w sali konferencyjnej Portu Ekomarina Giżycko. Kilkunastu przedsiębiorców dzieliło się swoją wiedzą z prowadzącymi oraz pozostałymi uczestnikami spotkania. Przedstawiali oni swoje oczekiwania i wymagania względem nowej, dotychczas niefunkcjonującej w regionie formuły: Mazurskiego Systemu Obsługi Inwestora i Eksportera oraz Systemu Informacji Gospodarczej. Dla ich dobrego przygotowania udział przedsiębiorców jest tu wręcz kluczowy.


Warsztaty i zarazem konsultacje w giżyckiej Ekomarinie prowadzili Sebastian Gościniarek i Bartosz Baca z warszawskiej firmy BBSG specjalizującej się w doradztwie biznesowym.

— Pomagamy zebrać informacje niezbędne do stworzenia systemu obsługi inwestorów, ale sam system będzie budowało Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 oraz współpracujące ze stowarzyszeniem gminy — wyjaśnia Bartosz Baca z firmy BBSG.

Takich spotkań konsultacyjnych jak w Giżycku zaplanowano łącznie pięć. Kolejny etap to jedenaście spotkań „testujących”, po jednym w każdej gminie wchodzącej w skład Stowarzyszenia WJM 2020, które ocenią rozwiązania i propozycje przygotowane przez BBSG i specjalnie dedykowane Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

Udział w spotkaniach jak i całym projekcie ma charakter otwarty i jest nieodpłatny. Korzyści z udziału w spotkaniach są niewątpliwe, bowiem mowa jest na nich jak budować łańcuchy kooperacyjne, jak uruchomić i rozwijać działalność eksportową. Poza tym uczestniczący w spotkaniach przedsiębiorcy mają wpływ na wypracowanie standardów obsługi eksporterów i inwestorów w gminach, a także na kształt i funkcjonalność Systemu Informacji Gospodarczej (portal internetowy). Przy okazji spotkań można nawiązać cenne kontakty, czy dowiedzieć się jaką pomoc i gdzie można ją otrzymać, chcąc inwestować poza granicami naszego regionu.


- Przedsiębiorcy, którzy wzięli udział w spotkaniu w Giżycku, są naprawdę zainteresowani współpracą i widzą potrzebę budowania relacji biznes - samorząd, a także biznes-biznes, co bardzo mnie cieszy. Nasz wspólny samorządowy projekt „7 Cudów Mazur promocja gospodarcza”, daje taką możliwość i jest to jedno z głównych założeń - integrowanie lokalnych przedsiębiorców, sieciowanie kontaktów, nawiązywanie współpracy między naszymi firmami, a także między potencjalnymi partnerami biznesowymi spoza Giżycka, czy obszaru Krainy Wielkich Jezior, by w efekcie nasze miasto, region i firmy stały się bardziej konkurencyjne – podkreśla burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz


Sam projekt „7 Cudów Mazur – promocja gospodarcza obszaru Wielkich Jezior Mazurskich” jest ciekawą i unikatową w skali kraju inicjatywą, która obejmuje szereg różnych działań. Już teraz realizowane są m.in. przyjazdowe misje gospodarcze przedsiębiorców z Rosji, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Estonii, Danii, Szwecji i Niemiec. W najbliższym czasie odbędzie się pierwsza z trzech konferencji gospodarczych. Dzięki projektowi przedsiębiorcy i samorządowcy mają szansę nawiązać kontakty gospodarcze (również międzynarodowe), uczestniczyć w różnych kooperacjach. Poza tym, wszelkim zaplanowanym działaniom towarzyszyć będzie również ogólnopolska i zagraniczna kampania reklamowa „Mazury to Biznes”.


Aktywne uczestnictwo jak największej grupy przedsiębiorców to wsparcie rozwoju gospodarczego Krainy Wielkich Jezior Mazurskich oraz szansa na zwiększenie konkurencyjności lokalnego biznesu.Harmonogram kolejnych spotkań przedstawia się następująco:

26 lipca 2018 r. w godz. 8.00-15.00, Urząd Miasta i Gminy Ryn, ul Ratuszowa 2,

30 lipca 2018 r. w godz. 8.00-15.00, Urząd Miejski w Mrągowie, ul. Królewiecka 60A,

3 sierpnia 2018 r. w godz. 8.00-15.00, Centrum Kultury „Kłobuk” w Mikołajkach, ul. Kolejowa 6.

Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniach, proszone są o kontakt telefoniczny: 504 972 658 lub mailowy: jaroslaw.glowacki@fordewind.eu
Projekt pn. “7 Cudów Mazur - promocja gospodarcza obszaru Wielkich Jezior Mazurskich” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 w ramach Działania 1.4 Nowe Modele biznesowe i ekspansja,  Poddziałania 1.4.1 Promocja gospodarcza regionu”
Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages