środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Most otwarty tylko dla żeglarzy

2018-07-10 15:55:15 (ost. akt: 2018-07-10 15:59:13)
Zabytkowy most obrotowy w Giżycku

Zabytkowy most obrotowy w Giżycku

Autor zdjęcia: Archiwum GG

Jeden z żeglarzy, mieszkaniec Wrocławia apeluje, aby most obrotowy w Giżycku był otwarty przez całą dobę tylko dla ruchu wodnego. Mieszkańcy i turyści nie będący żeglarzami mogą nadłożyć drogi i przejść - przejechać kanał czy to mostem na „obwodówce”, po kładce czy moście kolejowym.

Wrocławianin uważa, że mieszkańcy przystając na takie rozwiązanie udowodniliby, że Giżycko w pełni zasługuje na miano „żeglarskiej stolicy Polski” przyznane jej przez jeden z magazynów żeglarskich. Żeglarz uważa, że most obrotowy nie jest niezbędny dla mieszkańców.
Poniżej treść listu. Nazwisko i imię autora zachowaliśmy do wiadomości redakcji.
Co sądzicie o pomyśle żeglarza z Wrocławia?
GG


Do Władz Miasta Giżycko,
Do tych, którzy kochają Mazury!

Szanowni Państwo,
właśnie dowiedziałem się, że w sezonie żeglarskim 2018 Kanał Niegociński będzie nadal zamknięty. Remont się przedłuża i nic na to nie poradzimy.
W konsekwencji, tak jak w zeszłym roku na drugim -otwartym - kanale Łuczańskim będzie znowu dochodzić do dantejskich scen. Pozostanie on bowiem jedyną drogą wodną łączącą północ z południem Mazur. Tym wąskim gardłem przepływa codziennie setki, jeśli nie tysiące jachtów. Niestety nikt nie pomyślał o tym by zmniejszyć związane z tym faktem ogromne utrudnienia. Dla niewtajemniczonych: znajduje się tam tzw. most obrotowy,który przy uruchomieniu (ze względu na wysokość) uniemożliwia ruch łodzi. Jako, że jest to obecnie jedyna droga-tworzą się gigantyczne korki, (czasem kilka godzin postoju),dochodzi do kolizji, awarii, wyzwisk, a nawet rękoczynów. To normalne, że ludzie są sfrustrowani, bo nie tak wyobrażali sobie urlop. Wielu z nich odechciewa się Mazur na długo, a nawet na zawsze.
W związku z tym, chciałbym zaapelować do Państwa o proste rozwiązanie problemu- tj. o wyłączenie w tzw. wysokim sezonie (14 lipca do 19 sierpnia) tego mostu z ruchu kołowego i pieszego. Należy bowiem zauważyć, że pojazdy i piesi mają do dyspozycji pobliski most drogowy, kładkę dla pieszych, oraz most kolejowy z chodnikiem,którym można przejść na drugą stronę kanału. Most obrotowy nie jest zatem dla nich niezbędny. Czy w tej wyjątkowej sytuacji powyższe wyjście nie byłoby rozsądne i sprawiedliwe? Przecież Giżycko jest -jak wiadomo stolicą żeglarstwa w Polsce (wygrało konkurs czasopisma „Wiatr”,czym Urząd Miasta słusznie chwali się na swojej stronie). Wprowadzając takie rozwiązanie potwierdzicie, że ten tytuł jest w pełni zasłużony. W przeciwnym razie paradoksalnie wyjdzie na to, że nie szanujecie żeglarzy,a w tym tych którzy przecież na Giżycko głosowali. Dziwi mnie to, że do tej pory nikt nie zaproponował takiego wyjścia z tej trudnej sytuacji. Trudno. Ale żywię nadzieje, że pochylą się Państwo nad problemem i pomysłem. Uprzedzając ewentualne kontrargumenty chciałem zaznaczyć, że most w ruchu jako atrakcja turystyczna dla pieszych może być od czasu do czasu zamykany ale nie jak teraz kilka razy dziennie na dwie godziny (!!!) tylko np.na 15 minut, co kilka godzin, lub wówczas gdy obsługa zauważy znikomą liczbę jednostek pływających. Jeśli zaś idzie o potrzeby mieszkańców, którzy będą musieli czasem trochę nadłożyć drogi,to powinni oni pamiętać że Giżycko jak i całe Mazury żyją z turystyki a przede wszystkim z żeglarzy. Tego rodzaju niepotrzebne utrudnienia mogą zniechęcić do ponownego przybycia w te piękne strony, co w oczywisty sposób odbije się negatywnie na dochodach miejscowej społeczności.
Gorąco apeluję o podjęcie powyższych działań, bo będzie to z korzyścią dla naszych Mazur.
Z poważaniem
(….............)-(trzydziesty raz na Mazurach).
Wrocław 10 lipca 2018 r.

PS.Powyższy list przekazuję do wiadomości innych instytucji potencjalnie zainteresowanych problemem oraz do mediów, co może pomóc min. w przekonaniu ewentualnych oponentów, iż sprawa jest słuszna.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (43) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Karolina #2534976 | 94.254.*.* 12 lip 2018 11:42

  Autor listu to przykład typowego urlopowicza. "Ja mam urlop i ja jestem najważniejszy"... Niestety pan żeglarz z Wrocławia nie wziął pod uwagę, że ludzie tu MIESZKAJĄ. W momencie zamknięcia mostu obrotowego dla ruchu kołowego wjazd na obwodówkę graniczy z cudem... Nie wspomnę już o sytuacji gdy na obwodówce zdążył się wypadek a most był zamknięty.... "Wyspa" jest wtedy zupełnie odcięta, nie ma możliwości aby karetka pogotowia przejechała

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Nono #2534852 | 87.205.*.* 12 lip 2018 09:04

  Ivan zrobilby lepiej dodatkowa przeprawe drogowa dla aut, a nie za 35 mln pln kredytu napycha sakwe rybie morskiej a po wyborach stanie sie tam wiceprezesem ;) a najlepsze jest rondo na obwodnicy, ktora o 16 stoi kilometrami, bo most zamkniety. My tu kura zyjemy na codzien i most obrotowy ma byc otwarty od 14 do 17, bo nie bedziemy gnic na tej zafajdanej rondami obwodnicy. Miala byc przeprawa na przedluzeniu luczanskiej, ale pan g. poskarzyl sie do gazety, a ze ma szmalu to mu ivan przyklasnal i rzucil na pozarcie dla plebsu nowa kladke na kredyt potrzebna jak swini kamizela. Za 10 tysi wermontowalbym stara kladke. Kredyty bedziemy bulic wszyscy, bo zadluzane po sldowsku jest nasze smutne jak p miasto. A gizycko jak stalo g wpoprzek tak stoi. Zatwardzenie mentalne postkomunistow

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mario J #2534849 | 94.254.*.* 12 lip 2018 08:57

  ...Zakichany żeglarz z Wrocławia chce aby most obrotowy był w sezonie otwarty wodniakom całą dobę. Tylko czy ten "MĄDRY" żeglarz chciałby aby droga jaką jeździ z z domu do i z pracy była zamknięta i musiałby jeździć objazdem i nakładając dodatkowo powiedzmy 3 km w jedną stronę? Wiem że darłby "mordę" że dlaczego ON musi nadkładać drogi? Tylko jakaś część giżycczan ma zyski z turystów,ale większość ma utrudnienia. Wrzaski,krzyki musimy słuchać jak turyści wracają do miejsc noclegowych. Mordy drą nie patrząc że NORMALNI ludzie już śpią bo rano idą do pracy.Wrocławski turysta podpisał swój głupi list datą 10 lipca 2018 roku i mnie ciekawi dlaczego most musi być otwarty przez całą dobę skoro ON siedzi we Wrocławiu. Powinien napisać petycję do władz że Jaśnie Pan żeglarz ma zamiar przyjechać i należy otworzyć most bo może ON będzie płynąć. Jednak proponowałbym aby Jaśnie Pan udał się do lekarza,bo głupiemu pływać nie wolno chyba że w kaftanie bezpieczeństwa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ktoś #2534815 | 89.229.*.* 12 lip 2018 08:12

  Mam dość tego mostu to jest udręka jest częściej zamknięty jak otwarty dla zmotoryzowanych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. moi #2534713 | 79.184.*.* 11 lip 2018 22:37

  Żartowniś, czy co! Ciekawe czy sam przez ponad miesiąc chciałby takiego rozwiązania dla swoich rodziców, dziadków dzieci, osób niepełnosprawnych. Nie mówiąc już o odcięciu od miasta np. hotelu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (43)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages