środa, 24 kwietnia 2019. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

„Projekt Wojownik” z Polskim Zombie w Giżycku

2018-06-27 12:47:57 (ost. akt: 2018-06-27 12:57:01)

Autor zdjęcia: Zdjęcia: szer. Adrian Staszewski, ppor. Maciej Wrotniak

60 żołnierzy, w tym 46 weteranów misji poza granicami kraju wzięło udział w drugich warsztatach z mieszanych sztuk walki pod nazwą „Projekt Wojownik”. Zajęcia odbyły się 26 czerwca br. w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. 

Trening poprowadził były mistrz KSW oraz uczestnik elitarnego programu Ultimate Figher, organizowanego przez federację UFC, Marcin „the Polish Zombie” Wrzosek.

— Pierwsza część zajęć obejmowała techniki zapaśnicze, min. obalenia z klinczu. Bardzo przydatne dla służb mundurowych gdyż bez uderzenia i dużego wysiłku, sprowadza się przeciwnika na ziemię i unieruchamia. Następnie połączyliśmy umiejętności kickboxerskie z obaleniami — opowiadał Wrzosek.

Do projektu trafił przypadkiem. Jest bardzo aktywny w mediach społecznościowych i tam zobaczył po raz pierwszy informację o spotkaniach z weteranami. Od razu zgodził się na wspólne treningi z misjonarzami.

— Projekt Wojownik to bardzo szczytny cel. Może pomóc żołnierzom, którzy wracają z misji poza granicami kraju — podkreślał zawodnik KSW. — Ponadto inicjatywa zaszczepienia mieszanych sportów walki w Wojsku Polskim to genialny pomysł. Żołnierze podnoszą dzięki temu swoją sprawność fizyczną, budują pewność siebie, kształtują waleczność i chart ducha — dodał Polski Zombie.

Po zakończeniu zajęć, został dłużej z żołnierzami, chętnie rozmawiał o swoich walkach i planach na przyszłość, pozował z nimi do zdjęć.

Podobnie jak w Zegrzu, drugą część zajęć poprowadził ppor. Filip Bądkowski z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, trener ale także zawodnik MMA, który ostatnio wygrał swoją walkę na gali TFL14. Pomimo tego, że jest żołnierzem to nie potraktował swoich kolegów i koleżanek ulgowo. Utrzymywał wysoki poziom jaki narzucił Marcin Wrzosek i nie pozwolił ćwiczącym na chwilę nudy. Zajęcia zakończył krótkimi walkami w parterze.

Zajęcia na macie poprzedziła sesja wykładów z psychologiem na temat m.in. sportu jako elementu zmniejszającego stres a także z dietetykiem o zasadach prawidłowego żywienia w sportach walki oraz nawadniania organizmu.
Po raz pierwszy w projekcie wzięły udział kobiety, które są weteranami lub instruktorami sztuk walki w jednostkach wojskowych.

Z udziału w zajęciach skorzystało również kilkunastu żołnierzy z Batalionowej Grupy Bojowej. Amerykanie, Rumuni i Chorwaci ćwiczyli do samego końca razem ze swoimi kolegami z 15 GBZ oraz innych jednostek wojskowych.


Zajęcia polegają na seminariach (treningach) z mieszanych sztuk walki tzw. MMA (Mixed Martial Arts), które będą prowadzić czołowi polscy zawodnicy walczący w najlepszej na świecie federacji UFC (Ultimate Fighting Championship), europejskiej federacji KSW (Konfrontacja Stylów Walki) oraz mistrzowie innych federacji. Pierwsze zajęcia, które odbyły się w CSŁiI w Zegrzu poprowadził pierwszy mistrz KSW Łukasz „Juras” Jurkowski. Ambasadorem sportowym projektu jest pierwszy Polak walczący w federacji UFC Tomasz „Gorilla” Drwal.

Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej liczą ponad 100 tysięcy żołnierzy i duża ich część była uczestnikami misji poza granicami kraju. Od 1953 roku WP wzięło udział w 92 operacjach, w których służyło 115 tysięcy polskich żołnierzy. Część z nich wróciła szczęśliwie do domu, niektórzy stracili tam zdrowie, a jeszcze inni z nich nie wrócili, oddając swoje życie w służbie dla Ojczyzny.

Weteranom, po powrocie do kraju czasami trudno jest odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mają na to wpływ, nie tylko dramatyczne przeżycia i wspomnienia, ale przede wszystkim potrzeba dopasowania się do warunków panujących w Polsce. Na misji żołnierze poddawani są wielu bodźcom dostarczającym niezwykle duże zastrzyki adrenaliny, co powoduje że stają się od niej zależni. Codzienne patrole, prowadzenie operacji, walka, pomoc dla społeczności lokalnych powodują, że wracając do kraju, ciężko jest im zwolnić i powrócić do „normalnego” funkcjonowania.

Oczywiście pojawiają się problemy chorobowe, takie jak chociażby stres pola walki (PTSD). Radzenie sobie z tymi przypadłościami jest procesem złożonym i długoterminowym. Jednym z jego elementów mogłyby być wspólne spotkania i przeżywanie emocji podczas seminariów z walki wręcz.

Każdy żołnierz to wojownik i nikt tak dobrze nie nawiąże z nim więzi emocjonalnej, jak inny wojownik, a jeżeli do tego jeszcze jest autorytetem, to łatwiej osiągnąć zamierzone efekty dydaktyczne i terapeutyczne.

Zajęcia, w których uczestniczyliby weterani z różnych jednostek pozwolą im znowu poczuć „braterską” więź. Będą mogli poznać motywację sportowców, zasady właściwego odżywiania czy w końcu wykonywania odpowiednich ćwiczeń. Poznają atrakcyjny i bardzo dynamiczny, dający wiele satysfakcji i wyzwalający sporo emocji sposób spędzania czasu. Być może odkryją w sobie, że trenowanie sportów walki może być tym brakującym ogniwem, którego poszukiwali po powrocie z misji do kraju.

Szkolenie ma mieć także efekt długofalowy. Na kurs zostaną zapraszani instruktorzy WF z JW. Razem z weteranami będą ćwiczyć i rozwijać własne umiejętności w tym zakresie. Zdobytą wiedzę będą mogli później wykorzystać podczas zajęć programowych.

Mieszane Sztuki Walki nie pojawiły się w Wojsku Polskim wczoraj. Od wielu lat żołnierze-zawodnicy z powodzeniem walczą na amatorskich i zawodowych galach MMA. Żołnierze angażują się w organizację zawodów i gali.

15 Giżycka Brygada Zmechanizowana od kilku lat stała się kuźnią sportów walki, głownie za sprawą działalności instruktora Kraw Maga oraz miłośnika mieszanych sztuk walki kpt. Tomasza Dembińskiego. Tam również organizowana jest Giżycka Noc Gladiatorów oraz Mistrzostwa Dywizji w Walce w Bliskim Kontakcie.

Natomiast ppor. Filip Bątkowski jest pomysłodawcą zawodowej gali MMA o nazwie Armia Fight Night, w których biorą udział żołnierze. Ostatnia odbyła się w Łomży, a w głównej walce wieczoru w oktagonie spotkali się dwaj żołnierze. Kolejnym wydarzeniem z cyklu „Armia Fight Night” ma być gala z okazji stulecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Do udziału mają być zaproszeni żołnierze państw członkowskich NATO.

płk Szczepan Głuszczak

Zdjęcia: szer. Adrian Staszewski, ppor. Maciej Wrotniak

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages