Sobota, 11 lipca 2020. Imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

Niemieccy goście w Szkole Podstawowej nr 1

2018-05-30 10:24:28 (ost. akt: 2018-05-30 10:27:26)

Autor zdjęcia: Gimnazjum nr 1 w Giżycku

W dniach 13 – 20 maja 2018 uczniowie z oddziałów gimnazjalnych obecnej Szkoły Podstawowej nr 1 w Giżycku już po raz czternasty wzięli udział w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży obu szkół partnerskich.

Tym razem SP1 była gospodarzem spotkania, zaś z rewizytą udamy się do Niemiec we wrześniu, tuż po wakacjach.

Jedenaścioro gimnazjalistów pod opieką pań: Mariny Rudis-Rodak, Ewy Moszczyńskiej-Wierzchowskiej oraz Renaty Pawelec (koordynatorów projektu), miało okazję zaprezentować 13 uczniom z Theodor-Litt-Realschule z Düsseldorfu piękno tego regionu i naszego miasta.

Nasi gimnazjaliści pokazali swoim partnerom z Płn.Nadrenii-Westfalii zaszyfrowane w zabawie w podchody atrakcje turystyczne Giżycka, m.in. Twierdzę Boyen. Młodzi Niemcy uczestniczyli także w praktycznej lekcji geografii i języka angielskiego. Majowemu spotkaniu towarzyszył temat przewodni pt. „Różnorodność kulturowa w krajach Unii Europejskiej”. Uczniowie pracowali w tzw. teamach/zespołach w mieszanych polsko-niemieckich grupach, wybierając sobie jeden z obszarów tego zagadnienia. Należy zauważyć, iż wszyscy bardzo poważnie potraktowali swoje zadania, a faza końcowa w postaci prezentacji była bardzo rzeczowa, ambitna i na bardzo wysokim poziomie.

Okazuje się, że 15-latkowie widzą, czują, dostrzegają i ku zaskoczeniu prowadzących właściwie oceniają pewne zjawiska społeczne. Nie mniej emocji wzbudziła też trasa 1-dniowej wycieczki pt.: „Śladami zamków krzyżackich po Warmii i Mazurach”.

Z kolei swoją sprawność fizyczną uczestnicy programu mogli sprawdzić podczas trasy rowerowej oraz na ściance wspinaczkowej i basenie w Parku Wodnym w Wilkasach. Uczniom przez cały okres towarzyszyła tym razem przepiękna słoneczna pogoda.

W trakcie piątkowego żeglowania po Niegocinie pod czujnym okiem świetnego fachowca, naszego trenera żeglarstwa, kol. Mirka Ambrocha goście wraz z gospodarzami ochoczo chwytali wiatr w żagle. Zaś wspólne grillowanie i podsumowanie projektu odbyło się dzięki gościnności Stanicy Wodnej Stranda nad J. Kisajno. Był to ostatni punkt programu. P. R. Pawelec, nauczycielka wychowania fizycznego przygotowała na tę okoliczność kilka sportowych konkurencji, dzięki którym wszyscy aktywnie i z uśmiechem na twarzy doskonale się bawili.

Zarówno uczniowie, ich rodzice, jak też nasi partnerzy z Zachodu bardzo pozytywnie podsumowali całość spotkania, a kolejne punkty programu ocenili bardzo wysokimi notami.

Rok szkolny zmierza jednak swoim tokiem szerokimi krokami ku mecie. Nasi gimnazjaliści nie tylko zadowoleni, osłuchani z językiem niemieckim i angielskim, ale też ze wzmożoną motywacją do nauki, muszą jednak jeszcze na miesiąc wrócić do codziennych szkolnych obowiązków, by w pełni zasłużyć na swoje beztroskie wakacje.

Projekt wymiany doszedł do skutku dzięki dofinansowaniu i ogromnemu merytorycznemu wsparciu ze strony Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, dotacji finansowej Burmistrza Miasta Giżycko. Dziękujemy również Centrum Promocji Urzędu Miasta za gadżety i upominki uczestnikom projektu.
Nieocenionym faktem było też osobiste zaangażowanie rodziców naszych gimnazjalistów, za co im serdecznie dziękujemy.

Koordynatorzy projektu:
Marina Rudis-Rodak, Ewa Moszczyńska-Wierzchowska, Renata PawelecPolub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages