środa, 24 kwietnia 2019. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Mieszkanki Giżycka nie dały się nabrać "na wnuczka"

2018-05-16 12:00:00 (ost. akt: 2018-05-16 13:08:46)

Autor zdjęcia: Arch. policji

Tylko jednego dnia czterech seniorów z Giżycka mogło zostać ofiarami oszustów „na wnuczka i policjanta”. Na szczęście we wszystkich przypadkach rozmówcy zorientowali się, że mają do czynienia z oszustami i nie stracili oszczędności swojego życia.

Giżyccy policjanci tylko jednego dnia odnotowali cztery przypadki usiłowania oszustw „na wnuczka i policjanta”. Schemat działania przestępców w takich przypadkach jest zawsze taki sam. Najczęściej oszuści dzwonią na losowo wybrany numer, bądź typują numer telefonu na podstawie imion. Gdy w słuchawce usłyszą głos osoby starszej, przedstawiają się za członka najbliższej rodziny: córki, syna, wnuka lub jego przyjaciela.

Scenariusz za każdym razem jest bardzo podobny. Oszuści zwracają się z prośbą o przekazanie bądź pożyczenie wysokiej kwoty pieniędzy, motywując to wyjątkową – trudną sytuacją. Następnie informują ofiarę, że sami nie mogą odebrać pieniędzy, tłumacząc to brakiem możliwości osobistego odbioru. Po odbiór gotówki wysyłają kolegę lub koleżankę.

I właśnie do takich zdarzeń doszło 15 maja br. na terenie Giżycka.

Pani Krystyna i Zdzisława mieszkanki Giżycka oraz 2 inne giżycczanki odebrały telefony od oszustów. W telefonicznej rozmowie seniorki zorientowały się, że mają do czynienia z oszustami. Informacje, o których usłyszały sprawdziły u swojej prawdziwej rodziny. Opowiedziane historie przez oszustów nie potwierdziły się. O zdarzeniu natychmiast powiadomiły giżycką policję.

Na szczęście tym razem oszustom nie udało się nikogo wrobić. Z pewnością przyczyniły się do tego liczne apele ostrzegające przed takimi naciągaczami oraz doświadczenie i wiedza osób starszych na temat działania oszustów, a także zachowanie spokoju i przezorności. Największą sumę o jaką poprosił rzekomy siostrzeniec to 65 tysięcy złotych.

W czterech przypadkach wytypowane przez sprawcę ofiary, zorientowały się w porę, że jest to oszustwo i nie dały się nabrać na opowiedziane historie.
A dzięki temu osoby te nie straciły oszczędności życia.

Seniorze uważaj!

Pamiętajmy, że oszuści podczas prowadzonych rozmów telefonicznych grają na emocjach. Wykorzystują litość, strach, lęk – wszystko po to, aby zmanipulować potencjalną ofiarę, zdobyć informacje o posiadanych oszczędnościach oraz doprowadzić do przekazania tych pieniędzy oszustom.

Nie dajmy się nabrać na tego typu historie. Pamiętajmy, że oszuści wywierając na swoich rozmówcach presję upływającego czasu, instruują jak, gdzie i komu należy przekazać wypłacone pieniądze, a potem kontakt się urywa. Często też proponują, żeby zadzwonić na komendę i zapytać o daną sprawę. Nie rozłączają wówczas połączenia telefonicznego i wystraszona ofiara, przekonana jest, że rozmawia z policjantem, a tak naprawdę kontynuuje rozmowę z oszustem, bo nie rozłączyła z nim połączenia. Dlatego bądźmy czujni. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym. Zawsze sprawdzajmy usłyszane informacje u swoich bliskich, a o każdym podejrzanym telefonie powiadamiajmy Policję.

Policjanci apelują też do opiekunów osób starszych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie przekazanie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie otaczającym nas samotnym seniorom.
Pamiętajmy - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności całego życia.

KPP Giżycko
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. -....... #2503138 | 37.47.*.* 16 maj 2018 23:01

  Stoń z gizyczka wojska polskiego jest fejsie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. haha #2502986 | 167.114.*.* 16 maj 2018 18:46

  metoda na wnuczka czy policjanta działa jak "łańcuszek szczęścia" coraz trudniej wam będzie znaleźć następnych frajerów

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages