Sobota, 11 lipca 2020. Imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

Patronka "Medyka" Hanna Chrzanowska beatyfikowana

2018-05-08 15:00:00 (ost. akt: 2018-05-08 16:50:56)
Szkołę Policealną w Giżycku reprezentował poczet sztandarowy wraz z dyrektor Joanną Krystyną Rutkowską

Szkołę Policealną w Giżycku reprezentował poczet sztandarowy wraz z dyrektor Joanną Krystyną Rutkowską

Autor zdjęcia: Arch. szkoły

W Bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie–Łagiewnikach odbyła się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. Szkołę Policealną w Giżycku reprezentował poczet sztandarowy wraz z dyrektor Joanną Krystyną Rutkowską.

Hanna Chrzanowska jest patronką Szkoły Policealnej w Giżycku od 24 stycznia 1985 r., kiedy to ówczesnemu Liceum Medycznemu Pielęgniarstwa nadano imię tej wybitnej postaci i wręczono pierwszy sztandar.

Hanna Chrzanowska (1902-1973) była pielęgniarką, nauczycielką wielu pokoleń pielęgniarek, działaczką charytatywną. Była prekursorką pielęgniarstwa rodzinnego, domowego i parafialnego. Z oddaniem opiekowała się ludźmi biednymi, samotnymi i ciężko chorymi w ich domach. Za istotę powołania pielęgniarskiego uważała pomoc i towarzyszenie cierpiącemu. Podczas mszy żałobnej kardynał Karol Wojtyła wspomniał, że była dla niego "ogromną pomocą i oparciem".

Uroczystość beatyfikacji Sługi Bożej Hanny Chrzanowskiej odbyła się 28 kwietnia 2018 roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Mszy świętej przewodniczył prefekt Kongregacji ds. Świętych – kardynał Angelo Amato. W uroczystości wzięła udział rodzina Hanny Chrzanowskiej, przedstawiciele polskich i międzynarodowych stowarzyszeń pielęgniarskich, biskupi, księża, wicepremier Beata Szydło oraz społeczności szkolne placówek, których patronką jest Hanna Chrzanowska. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik odczytał okolicznościowy list szefa rządu Mateusza Morawieckiego.

Szkołę Policealną w Giżycku reprezentował poczet sztandarowy wraz z dyrektor Joanną Krystyną Rutkowską. Społeczność giżyckiej szkoły z godnością nosi imię zasłużonej pielęgniarki, opiekunki biednych, samotnych i chorych, czerpiąc inspiracje z jej życia i wdrażając je w codziennych swoich działaniach.
Sanktuarium nowej błogosławionej będzie się mieściło w krakowskim kościele św. Mikołaja, gdzie obecnie spoczywają jej doczesne szczątki.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages