środa, 16 stycznia 2019. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Kryta pływalnia obchodzi 20-lecie

2018-04-13 10:00:00 (ost. akt: 2018-04-13 10:25:01)

8 kwietnia 2018 r. minęło 20 lat od uruchomienia krytej pływalni w Giżycku. Inwestorem była szkoła medyczna.

Projektowanie i wykonanie obiektu trwało 17 miesięcy. Autorem projektu i jego realizatorem był inż. Jan Budny, przedsiębiorca pochodzący z Rynu. Pracami na budowie kierował inż. Mariusz Walasek. Funkcję inspektora nadzoru pełnił inż. Aleksander Chraniuk, a księgowej Teresa Wałuto. Wszyscy oni swoje obowiązki wykonali społecznie, nie pobierali wynagrodzenia. Odpowiedzialnym za całość był piszący ten tekst, pełniący wtedy funkcję dyrektora szkoły.

Obiekt kosztował około osiem i pół miliona złotych. Inwestycja nie była ujęta w planie budżetowym jednostki. Zdobycie środków finansowych powierzyłem sobie. Miasto nie finansowało budowy pływalni. Dopiero po jej zakończeniu decyzją burmistrza Jana Grabowskiego miasto pokryło koszty budowy parkingu i dróg dojazdowych.

Zdobycie tak dużej kwoty nie było łatwe. Polska w tym czasie nie należała do Unii Europejskiej i nie było z tej strony wsparcia. W dotarciu do różnych źródeł finansowania pomógł mi znacznie poseł Jerzy Dziewulski, który był wtedy parlamentarzystą z naszego okręgu, oraz pastor Janusz Jagucki i nasz senator Wacław Strażewicz.

Samorząd giżycki nie wierzył w mój pomysł budowy pływalni i nie udostępnił na ten cel działki budowlanej. Dlatego obiekt powstał na własnym małym boisku szkolnym. Ograniczona działka budowlana utrudniała projektowanie i wyeliminowała szerszy program usług. Do budowy wykorzystano najwyższej klasy materiały budowlane i sprawdzone technologie uzdatniania wody wraz z ozonowaniem. Niektóre elementy były rozwiązaniem nowatorskim,bo przecież w tamtych czasach Polacy nie mieli doświadczenia w budowie takich obiektów. Przez 20 lat obiekt bez zasadniczego remontu pracował bezawaryjnie, bo został wykonany solidnie i był obsługiwany przez załogę, która w swoim składzie miewała ludzi ze "złotą rączką".

Będąc burmistrzem dokupiłem przyległy do pływalni grunt, aby można ją było rozbudować o brodzik do nauki pływania dla dzieci, usługi rehabilitacyjne i rekreacyjne. Dziś realizacja tego pomysłu nie ma przeszkód finansowych, materiałowych ani prawnych. Jest tylko bariera w świadomości ludzi, którzy zarządzają obiektem.
Obiekt o jednorazowej pojemności 35 osób, może dziennie przyjąć ponad 700 amatorów pływania. (...)
Zgodnie z polską tradycją, pływalni jubilatce życzę długich lat funkcjonowania w rozbudowanej formie, pracownikom satysfakcji z tego co robią, mieszkańcom dostępu do pływania według zasad i standardów starorzymskich.

W trzecim wieku naszej ery milionowy Rzym miał 11wielkich term, w których były urządzenia do kąpieli, sale do ćwiczeń, pokoje muzyczne, sale wypoczynkowe do dyskusji i biblioteki oraz 856 mniejszych kąpielisk. W jednej chwili mogło pływać 20 tysięcy osób, tj. 2 proc. ludności. Dla ludzi wolnych i niewolników wstęp na obiekty był bezpłatny. Aby dorównać Rzymowi w Giżycku powinno być 600 miejsc do pływania w każdej chwili. (...)

Marian Lemecha

PROGRAM UROCZYSTOŚCI
Uroczyste obchody 20-lecia oddania do użytku pływalni MOSiR w Giżycku odbędą się 21 kwietnia 2018 r. (sobota) w budynku pływalni przy ul. Sikorskiego 3c w Giżycku.
godz. 9-9.10 - przywitanie zaproszonych gości oraz uczestników uroczystości przez burmistrza Giżycka
godz. 9.10-9.20 - dr Marian Lemecha - geneza budowy pływalni
godz. 9.20-9.30 - pokaz umiejętności pływackich członków giżyckich klubów
godz. 9.30-9.40 - przemówienia gości
godz. 9.40-9.50 - wyróżnienie osób zaangażowanych w budowę obiektu oraz pracę na rzecz pływalni
godz. 10.00 - rozpoczęcie zawodów pływackich klas trzecich szkół podstawowych

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ile darmowych #2484985 | 89.229.*.* 15 kwi 2018 20:02

  karnetów jest rozdanych i komu?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ja kupiłem #2484984 | 89.229.*.* 15 kwi 2018 19:59

  ja zrobiłem... Dobre... hehehe

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Aniya #2484071 | 94.254.*.* 13 kwi 2018 21:52

   Pływalnia przez 20 lat naprawdę dobrze wygląda niektóre budynki po 5 latach potrzebują remontu a tu widać pieniądze zainwestowane bez środków unijnych kiedyś też ludzie tworzyli piękne sprawy

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages