Wtorek, 24 listopada 2020. Imieniny Emmy, Flory, Romana

Szczybały Giżyckie: Mieszkańcy sołtysowi ufają od lat

2018-03-08 12:00:00 (ost. akt: 2018-03-08 12:20:36)
Wiesław Hajduk, sołtys Szczybał Giżyckich, jest w czołówce naszego plebiscytu

Wiesław Hajduk, sołtys Szczybał Giżyckich, jest w czołówce naszego plebiscytu

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

Plebiscyt na SuperSołtysa 2018 dobiega końca. Głosować jeszcze tylko można do 9 marca. Końcowa rywalizacja zapowiada się emocjonująco, a dziś wizytę składamy sołtysowi Szczybał Giżyckich i Gorozdowa, panu Wiesławowi Hajdukowi.

— Sołtysem jestem od piętnastu lat — mówi sołtys Wiesław Hajduk. — Duży staż, ale miałem jedną kadencję przerwy. Przede mną była pani z Gorozdowa.
W sołectwie zarządzanym przez pana Wiesława mieszka obecnie około 200 osób. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie Szczybałami, stawiane są tu nowe domy, więc i przybywa mieszkańców. Co ważne, przybywa też dzieci, co dobrze rokuje dla rozwoju sołectwa.

— W minionych latach utworzyliśmy świetlicę wiejską w Szczybałach i to uważam za duży sukces — mówi Wiesław Hajduk. — Niestety, ostatnio było niewielkie zainteresowanie zajęciami w świetlicy, było mało dzieci, i nie mieliśmy możliwości zatrudnienia świetlicowej. Szkoda, bo teraz świetlica właściwie jest zamknięta, a jej wyposażenie zostało wywiezione. To jest najpoważniejsze zadanie na najbliższe miesiące, aby jakoś ożywić to miejsce, żeby mieszkańcy mieli się gdzie spotykać.
Sołectwo w tej mierze pewne możliwości ma, bowiem funkcjonuje Fundusz Sołecki, którym zawiaduje Rada Sołecka, ale i mieszkańcy mają wpływ na co zostaną wydane pieniądze.

W ostatnim roku mieszkańcy zadecydowali, że pobudują wiatę przy boisku w Gorozdowie. Wiata kosztowała mieszkańców 15 tys. zł. Postawiono tam też stoły i ławki. Boisko czeka na chętnych do uprawiania sportu. W tym roku pieniądze z funduszu będą przeznaczone na poprawienie boiska w Szczybałach. Tutaj pojawi się nawet zewnętrzna siłownia.

— Robimy wszystko, żeby ludziom było przyjemniej mieszkać — komentuje pan sołtys. — Obniżamy koszty takich inwestycji poprzez pracę mieszkańców. Gmina zakupuje tylko materiały, a sami mieszkańcy wszystko zbudują, ustawią i zorganizują. Gdyby wynajmować firmy zewnętrzne, to połowa naszych pieniędzy poszłaby na ich wynagrodzenie. Dzięki takiemu zaangażowaniu mieszkańców możemy mieć więcej. Tak właśnie było w przypadku wspomnianej wiaty w Gorozdowie.

Wiesław Hajduk ma długi staż jako sołtys. Wybierany na tę funkcję był kilkakrotnie. Uważa, że zawdzięcza to pomocy udzielanej ludziom. Najczęściej mieszkańcy zwracają się do niego w sprawie dróg. Ich stan – szczególnie dróg gruntowych – pozostawia wiele do życzenia. Bardzo niedobry dla dróg był ubiegły rok – bardzo mokry, co nie sprzyjało utrzymaniu ich w dobrym stanie technicznym. I w tym roku drogi będą niewątpliwie priorytetem w działaniach sołtysa.
— Za rok mamy kolejne wybory, ale nie wiem jeszcze, czy będę kandydował — komentuje Wiesław Hajduk. — Jeszcze trochę czasu na decyzję mamy, a może mieszkańcy znajdą kogoś lepszego?

Tytuł SuperSołtysa 2018 w powiecie giżyckiego otrzyma sołtys, który uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą SMS-ów nadesłanych w głosowaniu. Kolejnym dwóm kandydatom zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa. Zostaną przyznane także tytuły regionalne.
Plebiscyt trwa do 9 marca 2018 roku.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages