Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Nasze sołtyski lubią pomagać innym i są bardzo skuteczne

2018-02-22 13:00:00 (ost. akt: 2018-02-22 14:24:20)
Od lewej: Małgorzata Siwik, sołtyska Spytkowa, i Emilia Czarniecka, sołtyska Pieczonek

Od lewej: Małgorzata Siwik, sołtyska Spytkowa, i Emilia Czarniecka, sołtyska Pieczonek

Autor zdjęcia: Arch. prywatne i GG

Nasz plebiscyt na SuperSołtysa 2018 nabiera tempa. Przybywa kandydatów do zaszczytnego tytułu oraz rośnie liczba oddanych głosów. W czołówce są m.in. Małgorzata Siwik (Spytkowo) oraz Emilia Czarniecka (Pieczonki).

— Obowiązki sołtysa pełnię czwarty rok — opowiada o sobie Małgorzata Siwik. — To moja pierwsza kadencja. Wybory na kolejną za rok, ale dziś trudno powiedzieć czy będę ponownie kandydować. Czas pokaże, co będzie za rok.


Pani Małgorzata przekazała nam, iż decydując się na udział w wyborach przyjęła jako priorytet budowę przystanku dla dzieci oczekujących na przyjazd autobusu, którym dojeżdżają do szkoły. Sprawę udało się załatwić pozytywnie, przystanek stoi. Obietnica została dotrzymana, a dzieci i młodzież mają lepsze warunki w drodze do szkoły, niż poprzednio.

— Należę do ludzi, którzy lubią pomagać innym, więc pełnienie obowiązków sołtysa nie jest dla mnie uciążliwe — komentuje Małgorzata Siwik. — Staram się na bieżąco załatwiać przekazywane mi przez mieszkańców problemy. Dużo zgłaszanych spraw dotyczy stanu dróg. Mamy tu w Spytkowie kłopot ze żwirowniami, które zanieczyszczają drogi, ale idzie ku lepszemu. Udaje się wprowadzić w to wszystko jakiś ład i porządek.

W przypadku pani Małgorzaty kontakt z mieszkańcami ułatwia również druga jej funkcja, czyli opiekun świetlicy wiejskiej. Tutaj organizowane są liczne imprezy okolicznościowe, np. dożynki, piknik rodzinny, paczki dla dzieci z okazji dnia św. Mikołaja czy zabawa sylwestrowa.

Znacznie większym doświadczeniem w sprawowaniu funkcji sołtysa niż Małgorzata Siwik może pochwalić się pani Emilia Czarniecka z Pieczonek. Ona kończy już trzecią kadencję. Kolejne wybory za rok, ale dziś pani Emilia nie chce składać deklaracji, co będzie za rok.

— W tej kadencji udało się nam załatwić wiele spraw — zapewnia Emilia Czarniecka. — Mamy spory kalendarz imprez. W sobotę 24 lutego organizujemy prelekcję na temat cytologii. Nadal temat nie jest popularny i wiele kobiet nie bada się, uważając, że im to niepotrzebne. Chciałabym się, żeby to się zmieniło. Prócz takich spotkań mamy wiele innych. Świetlica – nie tylko w mojej opinii – tętni życiem. Miło wspominam nową dla nas imprezę „Święto Dyni”. Kilka rzeczy udało się nam załatwić, pisząc projekty o dotacje. Właśnie z takich działań mamy stół biesiadny, grilla i stoisko wystawowe. Chciałabym, aby rzeczy, które znajdą się na wyposażeniu świetlicy nie tylko służyły mieszkańcom, ale i przynosiły pewien dochód. Ostatnio napisaliśmy projekt o dofinansowanie budowy pieca chlebowego. Mam nadzieję na organizowanie warsztatów i spotkań, nie tylko dla mieszkańców sołectwa, ale i innych miejscowości.

Chciałabym bardziej aktywizować naszych seniorów. W listopadzie ubiegłego roku założyliśmy Stowarzyszenie „Zielone Wioski”. Mamy trzy miejscowości w sołectwie i stąd liczba mnoga w nazwie. W ramach stowarzyszenia będziemy m.in. uczyć rozpoznawania ziół i wykorzystywania ich właściwości prozdrowotnych. Pierwszy pokaz już 9 marca na spotkaniu w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Wilkasach.

Tytuł SuperSołtysa 2018 w powiecie giżyckiego otrzyma sołtys, który uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą SMS-ów nadesłanych w głosowaniu. Kolejnym dwóm kandydatom zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa.
Plebiscyt trwa do 9 marca 2018 roku.

ZOBACZ, JAK MOŻNA ZAGŁOSOWAĆ:

http://gizycko.wm.pl/491495,Popierajcie-swojego-soltysa.html/
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages