środa, 19 września 2018. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Grypa już stoi pod drzwiami

2018-01-27 12:00:00 (ost. akt: 2018-01-25 12:37:45)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Jeszcze jest czas, ale to już ostatni dzwonek aby uchronić się przed grypą czy chorobami grypopodobnymi. Szczyt zachorowań zazwyczaj przypada na luty i marzec, ale już dziś widać większą liczbę pacjentów u lekarzy rodzinnych.

W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia następnego roku. Szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem. Rejestruje się wtedy nawet do kilku milionów zachorowań na grypę i choroby grypopodobne.

Choroba zazwyczaj atakuje nagle. Towarzyszy jej silna gorączka, często powyżej 39 stopni C. Objawia się bólami mięśni, stawów oraz głowy. W przeciwieństwie do przeziębienia, w czasie grypy rzadko występuje katar, natomiast częstym objawem jest suchy, męczący kaszel. Choroba może mieć również przebieg bezobjawowy lub mieć niewielkie objawy.

Z medycznego punktu widzenia, grypa to ostre zakażenie górnych dróg oddechowych, wywoływane przez wirusy. Choroba przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób. Szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem. Niestety, wiele osób wciąż bagatelizuje grypę i jej objawy, myląc ją ze zwykłym przeziębieniem i tym samym stwarzając zagrożenie dla siebie i innych.

W pierwszym tygodniu nowego roku przypadków grypy na Warmii i Mazurach było 2126. Póki co powiat giżycki wychodzi ze statystyk obronną ręką. Najtrudniejszą sytuację mają lekarze z powiatu działdowskiego i olsztyńskiego, gdzie zachorowania notowane są w setkach zgłoszeń. Sąsiedzi od północy – powiat węgorzewski - w połowie stycznia przypadków grypy i chorób grypopodobnych miał odnotowanych 316, czyli grypa stoi u drzwi powiatu giżyckiego.

W Giżycku można zaobserwować zwiększoną niż zazwyczaj liczbę pacjentów pod drzwiami gabinetów lekarzy rodzinnych. Rozpoczęły się zimowe ferie, ale nie dla wszystkich. Nerwowo zrobiło się wśród oczekujących na wizytę osób. O miejsce w kolejce czasami toczone są prawdziwe boje.

— Nie interesują mnie pani problemy — mówiła w poniedziałek jedna z młodych matek z dzieckiem do starszej kobiety, która dość długo oczekiwała na wejście do gabinetu w przychodni przy ul. Wodociągowej 17 w Giżycku. — Do lekarza dzieci wchodzą bez kolejki. Takie jest tutaj prawo. Proszę sobie przeczytać na drzwiach. Nie zamierzam z tego rezygnować.

Grypa to poważna choroba. Może prowadzić również do ciężkich powikłań – najczęstsze to zapalenie oskrzeli oraz płuc, zapalenie mięśnia sercowego, mózgu, opon mózgowych i inne powikłania neurologiczne. Komplikacje występują najczęściej u dzieci poniżej 2 roku życia, osób starszych, kobiet w ciąży oraz osób przewlekle chorych. W takich przypadkach często wymagana jest hospitalizacja. Tak jak w przypadku innych chorób wywoływanych przez wirusy antybiotykoterapia nie jest skuteczna i leczenie jest głównie objawowe.

Czy istnieje sposób by skutecznie zabezpieczyć się przed grypą?
— Najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania i związanych z nim powikłań jest profilaktyka w postaci corocznego szczepienia poprzedzającego sezon zachorowań na grypę — zachęcają lekarze rodzinni.

Fot. pixabay.com
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages