Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Ostatnie zakupy przed świętami - nie daj się okraść!

2017-12-22 13:58:18 (ost. akt: 2017-12-22 14:03:36)

Autor zdjęcia: pixaby.com

Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia policjanci apelują do mieszkańców o szczególną rozwagę i ostrożność. Wzmożony ruch związany z „gorączką zakupów”, roztargnienie, chwilowa nieuwaga i lekkomyślność niewątpliwie zachęcają amatorów cudzego mienia do bezprawnych zachowań.

Jak wskazuje doświadczenie, wielu kradzieży można by uniknąć. Niejednokrotnie prawdziwym staje się powiedzenie, że okazja czyni złodzieja.

Wzrost ich aktywności policjanci odnotowują co roku między innymi w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia. Wzmożony ruch, roztargnienie, nieuwaga, a także niestety lekkomyślność pokrzywdzonych sprzyjają działalności przestępczej.

Pamiętajmy, że złodzieje wybierają miejsca zatłoczone, często uczęszczane, szczególnie duże sklepy, targowiska, czy lokale rozrywkowe, a tam szukają prawdziwych okazji. Te znowu otwarte torebki przerzucone niedbale przez ramię, pozostawione w wózku sklepowym, ale również portfele schowane w tylnych kieszeniach spodni, czy zewnętrznych kieszeniach kurtki.

Prawdziwą okazją pozostają też otwarte samochody lub opuszczone szyby i każda inna sytuacja, w jakiej nasze mienie nie zostało właściwie zabezpieczone. Unikajmy zatem miejsc zatłoczonych, zabierajmy tylko niezbędne przedmioty, zwracajmy uwagę na to co się dzieje w naszym otoczeniu tak, abyśmy z czystym sercem przy blasku lampek na choince, łamiąc się opłatkiem z najbliższymi mogli sobie nawzajem złożyć życzenia "Wesołych Świąt".

Jak uniknąć kradzieży portfela, torebki czy telefonu komórkowego:

Pamiętaj, żeby zawsze dokładnie zamykać torebkę czy plecak i zabezpieczyć kieszenie.

Staraj się nosić telefon czy portfel w miejscu trudno dostępnym lub mało widocznym dla osób trzecich, noś przy sobie np. w kieszeni koszuli, wewnętrznej kieszeni kurtki czy marynarki, w przedniej kieszeni spodni.

Natomiast nie wkładaj telefonu ani portfela do tylnej kieszeni spodni, torebki czy plecaka. To zachęca złodziei do kradzieży.
Unikaj pokazywania telefonu innym czy przeliczania pieniędzy w portfelu na ulicy czy w autobusie, pociągu - odwraca to Twoją uwagę od otoczenia i usypia czujność.

Jeśli musisz skorzystać z telefonu na ulicy, to staraj się to robić w miejscu, gdzie jest dużo ludzi - spowoduje to, że złodziej będzie się czuł mniej pewnie. Pamiętaj, że chowając go po rozmowie wskazujesz potencjalnemu złodziejowi, gdzie on jest.

Jeśli udajesz się w miejsce, gdzie torebki nie będziesz mógł mieć ciągle przy sobie, jak np. basen, siłownia, fitness klub, szpital, zabiegi rehabilitacyjne, specjalistyczne badania lekarskie, itp. ustal wcześniej czy będzie tam możliwość skorzystania ze schowka lub jest inne zabezpieczenie szatni.

Nie pozostawiaj swoich rzeczy bez nadzoru: w samochodzie w miejscu widocznym (sam przyciągasz włamywacza do swojego auta), na stoliku w pubie, biurku lub torebce w pracy czy w kurtce w szatni.

Nie pozostawiajmy otwartego mieszkania, nawet jeśli wychodzimy tylko na chwilę, zwłaszcza gdy w przedpokoju kładziemy torebki, kluczyki od samochodu czy dokumenty.

Pilnujmy swoich rzeczy i nie pozostawiajmy ich w przypadkowych miejscach np. telefonów na sklepowych ladach czy torebek w przymierzalniach.

NIGDY NIE POKAZUJMY SWOICH PIENIĘDZY OBCYM OSOBOM. Bądźmy bardzo podejrzliwi, jeżeli nieznana nam osoba żąda od nas pieniędzy, zwłaszcza w dziwnych okolicznościach.

KPP Giżycko
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages