Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Niezwykłe odkrycie w kościele ewangelickim w Giżycku

2017-12-20 09:08:47 (ost. akt: 2017-12-20 09:13:02)

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

— Wyniki badań prowadzonych wewnątrz kościoła w zakresie nadzoru archeologicznego bardzo nas zaskoczyły – mówi dr Jerzy Łapo z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. – Oprócz dużej ilości ludzkich kości pochodzących ze zniszczonych w trakcie odbudów kościoła grobów, odkryliśmy niewzmiankowaną nigdzie kryptę z co najmniej początku XVII stulecia.

Jak wynika z informacji przekazanych nam przez pastora Krystiana Borkowskiego z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Giżycku - odkryty grobowiec jest niestety uszkodzony, brakuje najwyższej części sklepienia. Najprawdopodobniej konstrukcję celowo „zdekompletowano”, gdyż była za wysoka i uniemożliwiała założenie drewnianej podłogi w świątyni odbudowanej z pożaru z 1822 roku.

- Odkryliśmy także fragmenty dwóch płyt nagrobnych, z których być może jedną należy wiązać z osobą pastora Danoviusa juniora, który był budowniczym murowanej świątyni z 1633 roku, a zmarł w 1648 roku – mówi J. Łapo. – Na jednym z kawałków zachowała się nazwa miasta zapisana po łacine: „Loec” – w kontekście proboszcz Loeca.

- Uprzedzając pytanie, czy znaleźliśmy podziemne przejście prowadzące z kościoła do twierdzy, opowiadam: tym razem nie! – śmieje się J. Łapo.


Więcej na temat odkrycia przeczytacie w "Gazecie Giżyckiej" w czwartek 21 grudnia.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Przejscie #2401572 | 84.184.*.* 20 gru 2017 10:43

  Dlaczego archeolog nie znalazł przejścia? To proste, bo jest ono pod kiblem, na którym usadowiła się Natura. Dosłownie kilka metrów od kościoła.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages