Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Trwa kampania Biała Wstążka - pomoc ofiarom przemocy

2017-12-05 15:00:00 (ost. akt: 2017-12-05 16:13:16)

Autor zdjęcia: Sławomir Kędzierski

Trwa kolejna edycja światowej kampanii „Białej Wstążki”, która ma na celu powstrzymanie przemocy wobec kobiet. Prowadzona jest w ponad 50 krajach. Została stworzona przez mężczyzn i głównie do nich jest adresowana.

Symbolem kampanii stała się „Biała Wstążka” upamiętniająca wydarzenia z grudnia 1989 roku w Montrealu, gdzie mężczyzna na jednej z uczelni zamordował 14 kobiet, a 13 ranił. Twierdził, że kobiety zabrały mu miejsce na uczelni. Protest przeciwko tym wydarzeniom legł u podstawy narodzin ruchu „Białej Wstążki”, którą zakładają mężczyźni przeciwstawiający się przemocy wobec kobiet.

Kampania światowa nie omija regionu Warmii i Mazur. Rozpoczęła się 25 listopada i potrwa do 10 grudnia. Idea towarzyszy działaniom podejmowanym przez różne instytucje zmagające się z przemocą domową. W Mrągowie 27 listopada odbyła się VII Konferencja pn. „Stop przemocy wobec kobiet – jak pomóc skutecznie?”.

System udzielania pomocy osobom dotkniętym przemocą funkcjonuje również w powiecie giżyckim. Ważną rolę odgrywa w nim Zespół Interdyscyplinarny, instytucja „Niebieskiej Karty”, Miejsko–Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz szereg innych instytucji.

Problem niewątpliwie jest, a świadczą o tym liczby wystawionych „Niebieskich Kart”. W 2016 roku policjanci takich kart wystawili 166 (92 dotyczyły miasta Giżycka, 74 terenów wiejskich). Z danych wynika, że 174 osoby zostały w tym roku dotknięte przemocą domową, w tym 158 kobiet, 10 mężczyzn i 6 dzieci. Podejrzanych o stosownie przemocy było 169 mężczyzn i 3 kobiety. Stwierdzono zarówno przypadki przemocy fizycznej jak i psychicznej.
Rok 2017 wydaje się być nieco lepszym. Do 27 listopada założono 103 „Niebieskie Karty” (w Giżycku 60, zaś w gminach powiatu giżyckiego 43). Osób dotkniętych przemocą było 117, w tym 89 kobiet, 15 mężczyzn i 13 małoletnich. W tym roku dotychczas odnotowano 103 osoby podejrzewane o stosowanie przemocy. W tej liczbie było 5 kobiet.

- Mamy tylko wiedzę opartą na zgłoszeniach, w tym przypadku na podstawie „Niebieskiej Karty” – komentuje Ewa Ostrowska, przewodnicząca Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, wiceprzewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego w Giżycku. – Istnieje jednak pewna „ciemna liczba” bardzo trudna do oszacowania. Według mnie jest to o kilkadziesiąt procent więcej. Wiemy, że bardzo dużo tych problemów jest jeszcze poza systemem. Ludzie nie zgłaszają się, nie korzystają z pomocy. Ale obserwuję też, że coraz więcej ludzi ma świadomość, gdzie należy udać się, aby taką pomoc otrzymać. Niestety, często nadal mamy z taka „zmową milczenia”. Stad tak ważne są akcje edukacyjne na ten temat.

W Giżycku funkcjonuje cały system udzielania pomocy osobom dotkniętym przemocą. Najczęściej zaczyna się od policyjnych interwencji i opracowania „Niebieskiej Karty”. Ta trafia do Zespołu Interdyscyplinarnego, któremu obecnie przewodniczy Dariusz Gajownik, a Ewa Ostrowska jej jego wiceprzewodniczącą.

- W skład zespołu wchodzą przedstawiciele wielu instytucji – mówi Ewa Ostrowska. – Są to policjanci, przedstawiciele Miejsko-Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, MOPS, PCPR, przedstawiciele instytucji oświatowych, pedagodzy, pielęgniarki środowiskowe. Szereg osób zaangażowanych jest w tę działalność. W praktyce codziennie można zgłaszać się do mnie, do Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej, gdzie pracuję, i do pana Dariusza Gajownika, również pracownika Centrum. Pomożemy podjąć odpowiednie kroki, uruchomimy niezbędne działania. Najtrudniej jest wykonać ten pierwszy krok wyrwania się z kręgu przemocy.

- Centrum Profilaktyki Uzależnień przy ul. Sikorskiego 3 B prowadzi Punkt Konsultacyjny – mówi Ewa Ostrowska. – Tutaj również można otrzymać szeroką pomoc. Mamy tu psychologa, pedagogów, prawnika, bo często jest tak, ze pomoc prawna w takich sytuacjach jest również bardzo potrzebna. Giżycko jest w tej dobrej sytuacji, że mamy do dyspozycji wiele możliwości jak pomóc osobom dotkniętym przemocą.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. KULT #2391361 | 89.229.*.* 5 gru 2017 19:38

  A ciągłe gadanie kobiet o niczym kto powstrzyma wobec mężczyzn ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ha ha ha #2389932 | 89.229.*.* 3 gru 2017 21:51

  widzę że 16 sukienkowych zaplusowało cytat z pederasty

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. stygmatyzowanie mężczyzn #2388999 | 109.243.*.* 2 gru 2017 15:15

  A co, jeśli przemocowcem jest kobieta i katuje swoją ofiarę na śmierć? Obok jest artykuł "Kobieta oskarżona o zakatowanie swojego półtoramiesięcznego synka stanie przed sądem w Olsztynie". Dziecku ofierze przemocy już nic nie pomoże.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. naj naj #2388362 | 85.248.*.* 1 gru 2017 20:09

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. najlepsza radna powiatowa wyslajciie smsy

 5. efvgfddd #2387706 | 94.254.*.* 1 gru 2017 10:06

  ona wyglada jak córka Piotrowskiej :o

  Ocena komentarza: warty uwagi (20) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (10)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages