środa, 21 listopada 2018. Imieniny Janusza, Marii, Reginy

W jeziorze znajdziesz wszystko, nawet sedes i słoik pomidorówki

2017-11-02 13:12:27 (ost. akt: 2017-11-02 13:26:57)
Akcja sprzątania Jeziora Mikołajskiego

Akcja sprzątania Jeziora Mikołajskiego

Autor zdjęcia: Arch. FOWJM

Naczynia, słoik z zupą pomidorową, buty, telefony komórkowe, sedes, opony, łyżwa, wózek na zakupy, butelki, krzesła, a nawet portfel – to tylko część wyłowionych „skarbów” z Jeziora Mikołajskiego na podsumowanie Sprzątania Mazur. Łącznie zebrano dwa duże kontenery śmieci.

Nurkowe Sprzątanie Jeziora Mikołajskiego
Butelki, opony, sedes… czyli finał Sprzątania Mazur
W akcji Nurkowego Sprzątania Jeziora Mikołajskiego, organizowanej przez Fundację Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich wraz z Mazurskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym wzięło udział 15 wykwalifikowanych płetwonurków.

Wszystkich uczestników przywitali: burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski, prezes Zarządu Fundacji Jolanta Piotrowska oraz przedstawiciel MOPR Marek Banaszkiewicz.

Pomimo bardzo wietrznej i deszczowej aury oczyszczono dno jeziora od kładki - do wioski żeglarskiej. Ogromnym wsparciem byli wolontariusze z MOPR-u – koordynowani przez Dariusza Lumę, pracujący na lądzie przy pakowaniu śmieci do kontenerów, a jednocześnie czuwający nad bezpieczeństwem nurków.

Niestety, pod wodą było co zbierać: naczynia, słoik z zupą pomidorową, buty, telefony komórkowe, sedes, opony, łyżwa, wózek na zakupy, butelki, krzesła, a nawet portfel – to tylko część wyłowionych „skarbów”. Łącznie zebrano dwa duże kontenery śmieci. To pokazuje, jak potrzebne są tego rodzaju akcje, a z drugiej strony – ile energii trzeba jeszcze włożyć w edukację ekologiczną wszystkich użytkowników jezior –zarówno turystów, jak i mieszkańców.

Nurkowanie zakończyło wspólnym posiłkiem w nadbrzeżnej restauracji oraz konkursem z wiedzy o regionie, w którym główną nagrodą był automat oddechowy. Każdy z uczestników otrzymał także pamiątkową koszulkę.

Nurkowe Sprzątanie Jeziora Mikołajskiego było jednocześnie podsumowaniem tegorocznej Kampanii Sprzątania Świata na Mazurach, której koordynatorem od wielu lat jest Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich.

W tym roku w sprzątanie naszego regionu zaangażowani byli liczni wolontariusze z ok. 20 gmin: Giżycka i Gminy Gizycko, Białej Piskiej, Gołdapi, Mikołajek, Miłek, Mragowa i Gminy Mrągowo, Piecek, Pisza, Rozóg, Sorkwit, Starych Juch, Węgorzewa, Wydmin, Rucianego Nidy, Kruklanek, Pozezdrza i Bań Mazurskich.


W akcję zaangażowani byli zarówno najmłodsi z przedszkoli i szkół podstawowych, poprzez uczniów gimnazjów i szkół średnich po działaczy stowarzyszeń i sołectw. Fundacja – dzięki wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, Miasta Giżycka oraz Gminy Giżycko – zakupiła worki i rękawice. Ogółem wydano ok. 13.000 worków i ok. 17.000 rękawic. Do Fundacji wpłynęły sprawozdania od 13 placówek w całym regionie, które biorą udział w konkursie na najlepiej zorganizowaną akcję Sprzątania Świata. Jeszcze w listopadzie – przy okazji podsumowań innych przedsięwzięć fundacji w zakresie edukacji ekologicznej nastąpi rozstrzygnięcie i tego konkursu.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. haha #2366122 | 89.229.*.* 2 lis 2017 23:31

    za takie skarby nie opłaca się nurkować

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages