Niedziela, 18 sierpnia 2019. Imieniny Bogusława, Bronisława, Ilony

Młodzi ornitolodzy na składowisku odpadów w Spytkowie

2017-10-23 09:27:08 (ost. akt: 2017-10-23 09:30:08)

Autor zdjęcia: Arch. Grupy "Kania"

Młodzi miłośnicy ornitologii zabrali się do sumiennej pracy. Założona przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie Młodzieżowa Grupa Badawcza Ptaków Wysypisk „Kania” odbywała we wrześniu i październiku dwie kolejne wizyty terenowe.

Zrzeszeni w klubie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 kontynuują swoje systematyczne obserwacje ptaków przebywających na placu składowiskowym i całym obszarze ZUOK-u. W wyniku tych działań powstaje coraz bardziej okazała baza danych zawierająca listę gatunków obserwowanych na terenie zakładu, ilości ptaków oraz informacje dotyczące ich zachowań i aktywności. Równocześnie uczestnicy rozwijają swoją wiedzę, uczą się identyfikacji poszczególnych gatunków oraz przygotowują dokumentację zdjęciową.

Obie wycieczki do Spytkowa różniło niemal wszystko. Warunki, okoliczności, pora dnia, a przede wszystkim pogoda. Wrześniowy wieczorny wyjazd odbył się w towarzystwie pięknej aury, czystego, błękitnego nieba i błyszczącego słońca. Październikowe badania z kolei przypadły na wietrzne, ponure, mgliste i deszczowe popołudnie. Dla zagorzałych młodych ornitologów warunki pogodowe jednak najwidoczniej nie miały większego znaczenia, gdyż w obu przypadkach z równym zapałem i ochotą przystąpili do swoich zadań.

Z pierwszego pobytu z pewnością wszystkim najbardziej w pamięć zapadnie obserwacja dwóch potężnych, dorosłych bielików, które swoim pojawieniem się na placu wywołały spore zamieszanie i wielki niepokój wśród odpoczywających i żerujących ptaków. Setki mew i ptaków krukowatych kłębiły się w powietrzu w obawie przed wielkimi drapieżnikami. Pojawił się również myszołów, w obrębie zakładu kręciły się m.in. sroki, bogatki oraz duże stado szpaków.

Październikowy wyjazd zdecydowanie zdominowany był przez mewy. Gigantyczne, mieszane stado białych ptaków krążyło nisko w powietrzu nad placem tuż nad głowami obserwatorów tworząc piękny i widowiskowy spektakl. Były też momenty, kiedy przysiadały na dachu sortowni, wówczas nadarzała się wyjątkowa okazja dla młodych obserwatorów do nauki trudnej sztuki identyfikacji pospolitych gatunków mew oraz porównywania i analizowania cech wyglądu i poszczególnych szat wiekowych.

Uczniowie na zajęciach w szkole dowiedzieli się jak wyglądają śmieszki w szacie godowej, spoczynkowej oraz co odróżnia szaty dorosłych ptaków od młodocianych. W sumie w ciągu dwóch wyjazdów zakładowi „ptasiarze” naliczyli 1479 ptaków przebywających na terenie ZUOK-u należących do 14 gatunków. Kolejne wizyty terenowe już w listopadzie i grudniu.

Elżbieta Witek - Pawlukojć
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. stelmaszek #2356855 | 178.36.*.* 23 paź 2017 10:03

  Takie lekcje pamięta się przez całe życie, brawo!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ghgh #2356850 | 80.55.*.* 23 paź 2017 09:59

  Bardzo ciekawa propozycja edukacyjna! Gratulacje!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages