środa, 29 stycznia 2020. Imieniny Franciszka, Konstancji, Salomei

"Indenity from the Street", czyli wielka konferencja streetworkerów w Giżycku

2017-09-26 13:50:19 (ost. akt: 2017-09-27 12:42:40)

Ełk w dniach 28 września-5 października stanie się międzynarodowym ośrodkiem szkoleniowym z zakresu streetworkingu. Giżycko z kolei we wtorek 3 października stanie się polskim centrum edukacji o tej metodzie. W tamtejszej "Ekomarinie" odbędzie się konferencja o streetworkingu organizowana przez Human Lex Instytut, rozwijającą się fundację z siedzibą w Ełku.

Streetworking to pojęcie, które członkom Human Lex Instytut nie jest obce. To pionierzy w tej formie niesienia pomocy i edukacji w naszym regionie. Fundacja Human Lex Instytut od kilku lat jest jednym z niewielu podmiotów w Polsce, który organizuje międzynarodowe szkolenia z zakresu streetworkingu z dziećmi i młodzieżą w środowiskach zagrożonych wykluczeniem. Od 28 września do 5 października po raz kolejny w Ełku spotka się 27 osób z całej Europy, aby wymieniać doświadczenia i uczyć się od najważniejszych światowych autorytetów z zakresu streetworkingu. Szkolenia poza teorią, zajęciami praktycznymi, pracą metodami związanymi z doświadczaniem (np. psychodrama, gry symulacyjne i inne) zawiera również wizyty studyjne w ośrodkach streetworkingowych w Ełku, Olecku i Giżycku czy Ośrodkach Monar-Markot Ełk i Monar Gaudynki. Szkolenie Identity From The Street sfinansowane jest z programu Erasmus Plus.

— Nasi pracownicy od siedmiu lat zajmują się streetworkingiem, pracując bezpośrednio na ulicach. Działamy w Ełku, ale również w Olecku i Giżycku. Poza praktyką, uczestniczymy od samego początku, czyli roku 2010, w międzynarodowych szkoleniach z tematu streetworkingu na całym świecie — mówi Michał Łebski, założyciel Human Lex Instytut. — Jednym z najważniejszych szkoleń, jakie odbyliśmy, był dwuletni kurs Urban Youth,. Wziąłem w nim udział osobiście, wtedy na dobre zaczęła się nasza misja. Szkolenia, które od tego czasu cyklicznie organizujemy, polegają na wymianie profesjonalnych doświadczeń, ale również na tworzeniu nowych narzędzi, które po spotkaniach wdrażamy na ulice. Do tej pory przeszkoliliśmy około 30 organizacji z całej Europy oraz Wielkiej Brytanii - łącznie około 150 specjalistów.

Przedstawiciele Human Lex Instytut organizują także we wtorek 3 października konferencję o streetworkingu. "Indentity from the Street", bo pod takim hasłem toczyć się będzie konferencja, to blok wystąpień ludzi związanych z walką z wykluczeniem społecznym. W programie znalazło się miejsce na wystąpienia władz miast posiadających zaawansowane programy do profilaktyki wykluczenia społecznego dzieci i młodzieży. Na scenie zaprezentują się włodarze Giżycka, Ełku i Olecka.

— Fundacja opiera swoje działanie na współpracy z samorządami. Jest niejako pomostem między współpracującą młodzieżą a urzędem. Współpraca polega przede wszystkim na oddaniu społecznościom lokalnym możliwości wpływu na swoją sytuację, rozwiązywanie swoich problemów czy sytuację swojej przestrzeni w kooperacji z urzędami czy jednostkami im podlegającymi. Dążymy do zacieśniania więzi między mieszkańcami a samorządem, co, jak z naszego doświadczenia wynika, wpływa pozytywnie na wiele obszarów całego społeczeństwa — mówi Michał Łebski.

Jednym z najbardziej interesujących punktów wtorkowego spotkania będą wystąpienia Graeme Tiffany oraz Filaretosa Vourkosa. To naukowcy z Wielkiej Brytanii i Grecji, którzy swoją wieloletnią pracą udowodnili wartość pracy z młodzieżą wykluczoną i z problemami społecznymi.

— Graeme jest jednym z najważniejszych autorytetów światowego streetworkingu. Będzie mówił o krytycznym spojrzeniu na metodę streetworkingu. Natomiast Filaretos przedstawi eksperyment demokratyczny proawdzony w jego centrum młodzieżowym — zapowiada Łebski.

W programie przewidziano też występy innych międzynarodowych oraz polskich autorytetów w polu pracy z młodzieżą. Swoje ekspertyzy przedstawią m.in. dr Małgorzata Michel, Robert Oszczakiewicz czy Marcin Drewniak.

— Serdecznie zapraszamy na wtorkowe spotkanie w giżyckiej "Ekomarinie". Będzie dotyczyć bardzo ważnych kwestii, a osoby związane ze streetworkingiem z całą pewnością wyniosą z konferencji wiele cennych informacji. Nieczęsto jest bowiem okazja do spotkania się z niekwestionowanymi liderami, jeśli chodzi o pracę z wymagającą młodzieżą i dziećmi — zaprasza Michał Łebski.

Początek konferencji o godzinie 10:00 we wtorek 3 października. Patronami honorowymi wtorkowej konferencji w giżyckiej "Ekomarinie" są: Elżbieta Rafalska Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Konferencja finansowana jest z Programu FIO Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz programu Erasmus Plus.

	http://m.wm.pl/2017/09/orig/plakat-418002.jpg

http://m.wm.pl/2017/09/orig/loga-dla-edyty-418008.jpg
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages