Seniorzy z Giżycka zaczynają rok akademicki

2017-10-02 08:00:00(ost. akt: 2017-10-02 10:07:15)
Studenci GUTW biorą udział w licznych zajęciach tematycznych i aktywnie działają w wielu dziedzinach

Studenci GUTW biorą udział w licznych zajęciach tematycznych i aktywnie działają w wielu dziedzinach

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

2 października odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/18 (godz. 12, sala Biłas i Synowie, Pasaż Portowy). Wykład inauguracyjny „Rola babci i dziadka w rodzinie” wygłosi dr hab. Elżbieta Wesołowska z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu.
Giżycki UTW rozpoczyna ósmy rok akademicki i cieszy się wciąż nie słabnącą popularnością. Od trzech lat liczba studentów utrzymuje się na poziomie 300. W każdym semestrze dochodzi ok. 30 nowych osób, część bierze „urlop dziekański” - czyli robi przerwę w nauce z powodów zdrowotnych lub innych.

Giżycka uczelnia dla seniorów działa w ramach Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej, którą kieruje Ewa Ostrowska. W pracach na rzecz GUTW wspiera ją pracownik Klubu Seniora Anna Danilewicz. Głos doradczy mają również dwa „ciała” społeczne – Rada Programowa i Rada Słuchaczy. Patronem GUTW jest Burmistrz Giżycka.

Celem działania Uniwersytetu jest realizacja idei doskonalenia się przez całe życie oraz umożliwienie miłego, twórczego i ciekawego spędzenia wolnego czasu. Uniwersytet umożliwia dokształcanie i rozwój zainteresowań wszystkim mieszkańcom Giżycka w wieku 50 +, nieczynnym zawodowo, niezależnie od dotychczasowego wykształcenia.

Zajęcia dla seniorów finansowane są głównie z budżetu miasta, studenci ponoszą jedynie symboliczną opłatę 40 zł za semestr.

Oferta dla studentów jest niezwykle bogata. Zajęcia organizowane są w ramach ogólnych wykładów – organizowanych raz na dwa tygodnie i kół zainteresowań. Tych ostatnich jest tak dużo, że pilny student może spędzić na uczelni czas praktycznie od poniedziałku do piątku od rana do późnego popołudnia.

Każdy może znaleźć tu coś dla siebie – są zajęcia sportowe, hobbystyczne, naukowe, artystyczne, lektoraty i zajęcia rozwijające pasję. Wymieniając po kolei: zajęcia komputerowe, językowe – angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, włoski, turystyka, nordic wal king, boccia, gimnastyka z elementami aikido, taniec towarzyski, latino solo, qigong, chór, piosenka biesiadna, literatura i film, sekcja szachowa, gry stolikowe i brydż, sztuki piękne, rękodzieło, trzy sekcje teatralne (Formacja Teatralna na Luzie, sekcja etyki, Scena Słowa), pływanie, salonik polityczny, gimnastyka umysłu i psychologia, sekcja rowerowa i wędkarska. Jest więc w czym wybierać i każdy znajdzie coś dla siebie. Przez cały rok organizowane są także wycieczki, spływy kajakowe, rajdy rowerowe, imprezy integracyjne.

Studenci chętnie włączają się w życie kulturalne miasta, ale także reprezentują swoje umiejętności sportowe i artystyczne na różnego rodzaju przeglądach w innych miastach.

Więcej informacji na stronach www.centrumprofilaktyki.pl

Ewa Ostrowska, dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. matka #2341334 | 188.146.*.* 2 paź 2017 10:39

    A może by tak dla dzieci zorganizować takie dodatkowe zajęcia i sfinansować je z budżet miasta.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5