Piątek, 22 listopada 2019. Imieniny Cecylii, Jonatana, Marka

W lesie dzieją się rzeczy zdumiewające

2017-04-06 12:00:00 (ost. akt: 2017-04-06 14:42:59)
Anna Skass poleca „Sekretne życie drzew” i powieść „Szczygieł”

Anna Skass poleca „Sekretne życie drzew” i powieść „Szczygieł”

Autor zdjęcia: Sławomir Kędzierski

Swoje lektury poleca Anna Skass, od 2005 roku dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Giżycku, a wcześniej zastępca dyrektora tej instytucji, inicjatorka wielu akcji społecznych w naszym mieście.

„Sekretne życie drzew” Petera Wohllebena - nietypowa pod względem treści książka zachwyca, zdumiewa i uczy. Pozycja na rynku polskim pokazała się w 2016 roku i zainteresowanie nią utrzymuje się stale na wysokim poziomie.

— Autor zaobserwował pewne zjawiska w lasach i twierdzi, że rośliny – mimo że nie zdiagnozowano, iż mówią, myślą, że mają rozum, to jednak w zbiorowości leśnej zachowują się w sposób przemyślany, a nawet wspierają członków swojej społeczności — opowiada o książce Anna Skass. — Autor pokazuje to pięknie na przykładach. Udowadnia, że np. drzewa potrafią pomagać poprzez system korzeniowy innym drzewom. Twierdzenia swoje opiera na podstawie wieloletnich obserwacji, które przez ponad dwadzieścia lat czynił jako leśnik. Jest to naprawdę ciekawa książka. Polecam ją wszystkim zainteresowanym otaczającym nas światem. Oczywiście trudniej się ją czyta niż typową beletrystykę. Nie ma w niej bohaterów, wątków sensacyjnych czy melodramatycznych. Książkę można zaliczyć do literatury popularnonaukowej, ale w trakcie czytania mocno „wciąga”. A przytaczanym przez autora argumentom trudno nie przyznać racji.

Warto w tym miejscu przytoczyć kilka słów o autorze „Sekretnego życia drzew”, książki która stała się międzynarodowym bestsellerem. Peter Wohlleben jest leśnikiem z kilkudziesięcioletnim stażem pracy w Zarządzie Lasów Państwowych w Niemczech. W pewnym momencie swego życia podjął decyzję rezygnacji z wygodnej posady urzędniczej, aby wcielać w życie swoją wizję ochrony przyrody, w której niebagatelną rolę odgrywają drzewa. Obecnie opiekuje się lasami w Reńskich Górach Łupkowych. To stąd bogate doświadczenie praktyczne, obserwacje i niezwykłe wnioski. Wohlleben jest także ulubieńcem mediów i częstym gościem w programach telewizyjnych. Chętnie dzieli się zdobytą wiedzą w licznych publikacjach. Teraz dzięki „Sekretnemu życiu drzew” zdobywa sławę międzynarodową.

— Książka została napisana w bardzo przystępny sposób — mówi Anna Skass. – Warto zastanowić się nad jej treścią. Argumenty autora mogą przyczynić się do zmiany postrzegania lasów, krzewów, roślinności, Drzewa nie mają co prawda tej „inteligencji wyższej”, ale nawet ta „niższa” budzi zdumienie. Coś w sobie ma.

„Sekretne życie drzew” to nie jedyna książka, po którą ostatnio sięgnęła pani Anna Skass. Jej zdaniem godna polecenie jest również powieść „Szczygieł” Donny Tartt. To jednak jest zupełnie inna historia niż książka Petera Wohllebena. „Szczygieł” to epicka opowieść z Theo Deckerem w roli głównej. Łączy w sobie elementy zagadki kryminalnej i romansu. Jest to opowieść o bezlitosnych kolejach losu. Powieść zdobyła Nagrodę Pulitzera i Carnegie Medal, była nominowana do National Book Critics Circle Award i Baileys Women’s Prize, znalazła się na listach najlepszych powieści roku wielu opiniotwórczych mediów.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages