Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Pociski z II wojny światowej odkopane na "Almaturze"

2017-04-03 12:13:19 (ost. akt: 2017-04-03 12:21:24)
Pociski znalezione na terenie ośrodka nad Kisajnem

Pociski znalezione na terenie ośrodka nad Kisajnem

Autor zdjęcia: Arch. KPP Giżycko

Na pociski artyleryjskie pochodzących z czasów II wojny światowej natrafili pracownicy podczas wykonywanych prac ziemnych w Giżycku na terenie dawnego ośrodka „Almatur”. O swoim odkryciu natychmiast powiadomili policjantów.

W ostatnim dniu marca oficer dyżurny giżyckiej komendy policji przyjął zgłoszenie o kolejnym odnalezieniu amunicji w Giżycku na terenie dawnego ośrodka „Almatur”. Na miejsce został skierowany patrol policji. Funkcjonariusze z nieetatowej grupy rozpoznania minersko–pirotechnicznego potwierdzili znalezisko. Jak się okazało, podczas prowadzonych prac ziemnych, pracownicy zauważyli leżące pociski o długości około 30-50 cm.

Odnaleziono 9 sztuk pocisków kaliber 37 mm oraz 1 szt. pocisku 85 mm.
Funkcjonariusze zabezpieczyli miejsce niewybuchów. O fakcie powiadomiono saperów z jednostki wojskowej w Giżycku.

Przypominamy!

Trzeba przede wszystkim pamiętać, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej, w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowuje swoje właściwości wybuchowe na długie lata.

Za przedmioty wybuchowe uważa się wszelkiego rodzaju przedmioty pochodzenia wojskowego, są to w szczególności: zapalniki, pociski, bomby lotnicze, naboje artyleryjskie i karabinowe, granaty, miny, ładunki materiałów wybuchowych oraz złom metalowy zawierający resztki materiałów wybuchowych, które ze względu na swoje właściwości wybuchowe grożą niebezpieczeństwem przy niewłaściwym obchodzeniu się z nim (ruszanie, rozkręcanie, rzucanie).

Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewypału lub niewybuchu, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu niepotrzebnych nieszczęść, a nawet śmierci.

UWAGA!
Co robić w takich sytuacjach, do kogo zgłosić i jak się zachować, kiedy znajdziemy przedmiot przypominający uzbrojenie wojskowe?

W przypadku znalezienia takich przedmiotów należy niezwłocznie powiadomić Policję, która sprawdzi czy znaleziony przedmiot jest wybuchowy i niebezpieczny, zawiadomi o tym fakcie jednostkę wojskową i zabezpieczy miejsce do czasu przybycia patrolu minerskiego/saperskiego.

Telefon do Dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Giżycku: (87) 429 92 00, 997 lub 112.

Pamiętajmy również, że takich niebezpiecznych znalezisk nie wolno podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska ani miejsc takich, jak stawy czy głębokie rowy.

Źródło: KPP Giżycko
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. realista #2223549 | 83.9.*.* 14 kwi 2017 18:49

    Pamiętajmy również, że takich niebezpiecznych znalezisk nie wolno podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska ani miejsc takich, jak stawy czy głębokie rowy. Czyli do płytkich można?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages