Piątek, 22 marca 2019. Imieniny Bogusława, Jagody, Katarzyny

Kto zostanie Super Sołtysem? Ostatnie dni głosowania

2017-03-02 16:00:00 (ost. akt: 2017-03-02 13:22:38)

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

3 marca zakończy się nasz plebiscyt na Super Sołtysa Powiatu Giżyckiego 2017. Kto w tym roku sięgnie po ten tytuł? Kto zostanie Srebrnym i Brązowym Sołtysem? Przekonamy się niedługo.

Poniżej przedstawiamy kilku sołtysów z powiatu giżyckiego, którzy przez ostatnie tygodnie utrzymywali się w czołówce naszego plebiscytu.


Ważne sprawy rolników
Marian Rucki, sołtys Gajewa i przewodniczący Komisji Rolnictwa w Radzie Gminy Giżycko, to nasz ubiegłoroczny laureat.

— W rolnictwie jeszcze zima i na pola nikt nie wychodzi — mówi sołtys Gajewa Marian Rucki. — Ale przyroda już budzi się. W Świdrach już widziałem żurawie. W tym roku pokazały się bardzo wcześnie. Na polach jeszcze cisza, chociaż to tylko złudzenie, że w rolnictwie nic się nie dzieje. Na posiedzeniach Komisji Rolnictwa w Radzie Gminy, której przewodniczę, mamy gorące bardzo ważne dla rolników tematy: ASF i „ptasia grypa”. Musimy być przygotowani na te choroby. Rolnicy powinni wiedzieć, jak się przed nimi bronić.

Aktywnością społeczną Marian Rucki mógłby podzielić się z kilkoma innymi osobami. Nie tak dawno zorganizował wspólny wyjazd rolników z gminy Giżycko na targi rolnicze do Ostródy. Z ofert skorzystało 44 rolników.

Asfaltowe ulice
We wtorek drugie miejsce w naszym plebiscycie zajmowała pani sołtys z Siedlisk – Elżbieta Pudłowska.

— Mam dobre wiadomości dla naszych mieszkańców — mówi pani sołtys. — Z kilkoma osobami pracowaliśmy nad wnioskiem o dofinansowanie remontu paru wewnętrznych dróg w Siedliskach. Wniosek zyskał pozytywną ocenę i nasz projekt otrzymał dofinansowanie. Nie na wszystkie, ale otrzymamy pieniądze na położenie asfaltu na kilku wewnętrznych uliczkach w naszej wiosce. Pomógł nam wójt i udało się. Chodziliśmy koło tego projektu my, chodził wójt. Wreszcie ulice będą wyglądały porządnie.

Siedliska to rozległa wioska, przecina ją droga wojewódzka, na której panuje duży ruch. Mieszkańcom zależy też na oddzieleniu ruchu pieszego od samochodowego, a więc na budowie chodników, szczególnie wzdłuż drogi wojewódzkiej. I tu również są dobre wiadomości, bo chodników w Siedliskach przybędzie.

Nie daję spokoju gminie
Sołectwo Pieczonki to kolejny przykład, gdzie aktywność sołtysa i mieszkańców przekłada się na lepsze drogi, czy możliwości rekreacji i zabawy dla najmłodszych. Sołtysem – już trzecią kadencję – jest tutaj pani Emilia Czarniecka, która jednocześnie opiekuje się świetlicą. Pani Emilia we wtorek w plebiscycie znajdowała się na trzecim miejscu.

— Stale się coś dzieje, stale staramy się coś w gminie załatwić — zapewnia pani sołtys. — A że z wójtem współpracuje się dobrze, to nie mamy powodów do narzekań. Dobrym pomysłem było ustanowienie Funduszy Sołeckich. W naszym przypadku mamy ponad 18 tysięcy złotych. Dzięki tym pieniądzom wiele rzeczy udaje się zrobić. Mamy m.in. wiatę przy świetlicy, wyremontowaliśmy przystanek, zakupiliśmy różne rzeczy dla naszych dzieci do świetlicy. Dzięki współpracy z gminą udało się nam pokryć asfaltem kawałek ulicy w Zielonym Gaju, ale finansowanie tej inwestycji odbyło już przez gminę, nie z naszego funduszu. Organizowaliśmy niedawno ferie, mamy sporo planów na przyszłość. Robimy różne rzeczy, starając się konsekwentnie dążyć do celu.


Przyda się droga i oczyszczalnia
Adam Szpak, sołtys Gawlików Małych (w skład sołectwa wchodzi też Gębałka) należy do ścisłej czołówki naszego plebiscytu na Super Sołtysa Powiatu Giżyckiego 2017.

Sołectwo Gawliki Małe istnieje od 2003 roku. Wśród wnioskodawców jego utworzenia był również obecny sołtys Adam Szpak. Trzeba jeszcze dodać, że nie tylko sołtys, ale również radny gminy Wydminy.

— Jestem jednym z założycieli sołectwa i od początku jego sołtysem — mówi Adam Szpak. — Porównując początki i lata obecne, muszę powiedzieć, że kiedyś w ludziach był większy entuzjazm do działania. Ale i tak przez te lata udało się nam wiele wspólnie zrobić. Ważne, że mamy Fundusz Sołecki. Jest to tylko około 12 tysięcy złotych rocznie, ale mocno pomaga nam w realizacji planów, a tych nam ciągle nie brakuje. Warto przyjechać do nas i zobaczyć, co udało się już zrobić. A teraz staram się o pozyskanie pieniędzy – około 840 tysięcy złotych – na oczyszczalnię dla naszej miejscowości i o pieniądze na drogę dojazdową do wsi. Droga to tylko około dwa kilometry, ale milion jest potrzebny.

Adam Szpak zapewnia, że wioska rozwija się jako jedna z nielicznych w powiecie giżyckim.
— Mamy w sołectwie 142 mieszkańców, ale wielu z nich to ludzie młodzi — zapewnia Adam Szpak. — Cztery lata temu mieliśmy najwyższy przyrost naturalny w całym powiecie giżyckim. Warto więc w naszą miejscowość zainwestować.

Adam Szpak namawia do inwestowania w infrastrukturę w jego wiosce, a my namawiamy do wzięcia udziału w głosowaniu w plebiscycie na Super Sołtysa. Na tak aktywnych szefów sołectw, bo pan Adam Szpak nie jest jedynym tak zapobiegliwym sołtysem, warto oddać głos w naszym plebiscycie.


http://gizycko.wm.pl/413605,Popierajcie-swojego-soltysa.html/
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages