Sobota, 18 sierpnia 2018. Imieniny Bogusława, Bronisława, Ilony

Lekcja ekologii w ZUOK Spytkowo

2017-02-20 09:40:09 (ost. akt: 2017-02-20 09:42:30)

Autor zdjęcia: Publiczne Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Wilkasach

Temat przewodni to „Kompostowe zabawy z Mokrą Korą”.

Dwie klasy, IIa i IIc, Gimnazjum w Wilkasach w dniu 9 marca 2017 r. wzięły udział w Mazurskich Warsztatach Komunalnych „REKO-EKO” organizowanych przez ZUOK Spytkowo. Temat przewodni to „Kompostowe zabawy z Mokrą Korą”.

Zapoznaliśmy się z zasadami funkcjonowania zakładu, procesami unieszkodliwiania i odzysku odpadów. Zwiedzając halę sortowni przewodnik omówił kolejne etapy rozdzielania odpadów zmieszanych i suchych. Widzieliśmy przygotowane do transportu palety plastikowych opakowań, aluminium, szkła i innych metali z przeznaczeniem do ponownego recyklingu.

Byliśmy również w miejscu składowania odpadów organicznych, z których w końcowym etapie powstaje ziemia kompostowa. Jest ona wykorzystywana do rekultywacji np. zamykanych już starych składowisk odpadów.

W części warsztatowej zajęła się nami pani Anna Baranowska, omawiając zasady segregacji odpadów domowych i proces kompostowania. Szczególną uwagę zwróciła na ogromne znaczenie bakterii kompostowych (reducentów), które wykonują gigantyczną pracę przywracając środowisku minerały niezbędne do wzrostu roślin.

Świetną zabawą okazało się wykonanie przez każdego ucznia własnej bakterii z odpadów, jakimi były zużyte koszulki i tworzywo wypełniające poduszki. Praca ręczna wciągnęła wszystkich uczestników. Na pamiątkę otrzymaliśmy roślinkę doniczkową posadzoną w kompoście wytworzonym w ZUOK Spytkowo.

Nasza świadomość ekologiczna wzrosła, zdaliśmy sobie sprawę jak ogromne ilości odpadów produkuje każdy z nas i jak niezbędne są takie miejsca, jak Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, by naturalny krajobraz Mazur zachował się dla kolejnych pokoleń w nie zmienionym stanie.

Z.N.

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages