Przycisk może ocalić życie

2017-02-06 12:00:00(ost. akt: 2017-02-06 15:52:59)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Jesteśmy na etapie końcowym wdrażania teleopieki, zamykania sprawy, podpisywania umowy. Później koordynator programu Katarzyna Karolska zostanie przeszkolona w zakresie udzielania informacji o teleopiece i przycisku życia. Wzbogacona o taką wiedzę przekaże ją uczestnikom programu i nauczy obsługi urządzenia.
Programem zostanie objętych więcej osób niż zakładano na początku, gdy postała idea wdrożenia tego rozwiązania w Giżycku.

— Do tej pory mieliśmy w programie dwadzieścia osób, na tyle nam budżet pozwolił — informuje dr Katarzyna Karolska, główny specjalista z Biura Promocji i Polityki Społecznej w Urzędzie Miejskim. — W związku z przeprowadzonymi negocjacjami i pozyskaniem większych pieniędzy na realizację programu, możemy do niego włączyć o około piętnaście osób więcej. Zwracam się więc do mieszkańców, którzy znają osoby starsze, samotne, schorowane, by zgłaszać je bezpośrednio do mnie, wówczas będziemy mogli zakwalifikować je do systemu teleopieki.

Przypomnijmy czym jest system teleopieki. Krajowy Samorządowy System Teleopieki Domowej dla Seniorów to innowacyjne rozwiązanie w zakresie poprawy opieki nad osobami starszymi w środowisku zamieszkania. Teleopieka kierowana jest do osób wymagających stosownej akcji ratowniczej w momencie, kiedy nie są w stanie wezwać pomocy w tradycyjny sposób. Według wstępnych szacunków, wprowadzenie systemu powiadamiania może nawet w 45 procentach zredukować zagrożenie śmiercią w nagłych przypadkach.

Dla kogo teleopieka
Udział w programie mogą wziąć mieszkańcy Giżycka, którzy ukończyli 60 lat, są samotni, schorowani, uiszczają regularnie opłatę telekomunikacyjną, posiadają sprawną linię telefoniczną, a także otwarty numer telefonu. Osoby, które będą uczestnikami programu, muszą być zdrowe psychicznie, mieć świadomość tego, do czego się zgłaszają, zrozumieć na czym polega idea teleopieki, a także zasady funkcjonowania "przycisku życia". Niezbędne jest także wypełnienie odpowiednich dokumentów.

Szczegółowe informacje można uzyskać u dr Katarzyny Karolskiej, głównego specjalisty z Biura Promocji i Polityki Społecznej w Urzędzie Miejskim, która również przyjmuje zgłoszenia - I piętro (nad USC), pokój nr 116 i 117 (godz. 7.30- 15.30).

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mieszkaniec #2176285 | 5.172.*.* 7 lut 2017 00:32

    Brawo !!! Bardzo ważna i potrzebna inicjatywa !!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. adek #2176087 | 89.229.*.* 6 lut 2017 19:16

    Bardzo dobry program , Pani Karolskiej wielkie dzięki za pochylenie się nad starszymi osobami.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. gizyc #2175952 | 83.9.*.* 6 lut 2017 17:02

    to przeszkolić należy służbę ratującą życie a nie urzędnika co pani Karolska uratuje

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5