Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

"Żywa lekcja historii" w Gimnazjum nr 2

2017-01-09 11:32:17 (ost. akt: 2017-01-09 11:36:25)

Autor zdjęcia: Gimnazjum nr 2 im. Chwały Oręża Polskiego w Giżycku

Stare przysłowie mówi: jeśli Ci powiem - zapomnisz, jeśli pokażę - zapamiętasz, jeśli wytłumaczę - zrozumiesz. Dlatego też, aby lekcja historii nie zamykała się w szkolnych murach i nie wiało nudą, nasi uczniowie od lat uczestniczą w "Żywych lekcjach historii".

Takie lekcje organizuje Pani Ewa Słowikowska – nauczycielka historii w naszym gimnazjum. Prowadzą je członkowie Bractwa Rycerskiego Zamku w Gniewie. Kasztelan bractwa Jacek Ordowski wraz ze swoimi rycerzami niezmiennie w ciekawy, przystępny i humorystyczny sposób przedstawiają historię Polski.

W tym roku uczniowie klas I Gimnazjum nr 2 w Giżycku uczestniczyli w zajęciach pod tytułem Mieszko i Dobrawa. Opowieści o czasach dawnych Słowian przeplatane były pokazem uzbrojenia, który najbardziej zainteresował uczestników zajęć, gdzie nauka historii połączona została z zabawą. Poprzez dramę również wzięli udział w zaślubinach Mieszka I i Dobrawy oraz byli świadkami chrztu Polski.

Uczniowie obejrzeli repliki przedmiotów używanych w dawnej Polsce, przymierzali stroje i uzbrojenie, a zarazem w niecodzienny i bardzo ciekawy sposób powtórzyli, znane do tej pory tylko z podręczników, informacje o czasach pierwszych Piastów.  


"Żywe lekcje historii" to nie tylko świetna zabawa, lecz również ważny proces edukacyjny, który ma rozbudzić zainteresowania historyczne. To sposób na  odtwarzanie przeszłości, w której historia nabiera barw i staje się dotykalna. Młodzież współuczestniczy w takich zajęciach poprzez założenie zbroi, stoczenie pojedynku, czy wcielenie się w konkretną postać historyczną.

Często widoczne są  duże emocje, gdy mogą odczuć na własnej skórze,co w dawnych czasach towarzyszyło ich przodkom. Taka inna lekcja  na pewno na długo pozostanie w  pamięci uczniów,a każda klasówka z historii będzie o niebo łatwiejsza do napisania. Nauczyciele historii mają nadzieję, że efektem tej niecodziennej lekcji będą pozytywne  oceny z  przedmiotu. Może wśród uczniów będziemy mieli
w niedalekiej przyszłości pasjonatów historii oraz uczestników konkursów historycznych?
Myślimy, że to nie ostatnia taka lekcja w naszej szkole.

Gimnazjum nr 2 w Giżycku


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages