Wtorek, 24 listopada 2020. Imieniny Emmy, Flory, Romana

Jubileusz z żurawiem w tle...

2016-11-09 18:00:00 (ost. akt: 2016-11-09 14:57:03)
Żuraw to ptak pokaźny, barwy, niezwykle widowiskowy, którego dodatkowo można dosyć łatwo obserwować na naszych polach i łąkach

Żuraw to ptak pokaźny, barwy, niezwykle widowiskowy, którego dodatkowo można dosyć łatwo obserwować na naszych polach i łąkach

Autor zdjęcia: Krzysztof Pawlukojć

W tym roku obchodzę szczególny jubileusz. Właśnie minęło dziesięć lat odkąd pojawił się mój pierwszy artykuł o ptakach na łamach „Gazety Giżyckiej” - pisze dla gazety Krzysztof Pawlukojć. Wszystko zaczęło się niewinnie od tekstu o muchołówkach szarych, które założyły sobie gniazdko na naszej działce.

Krzysztof Pawlukojć ma wiele ulubionych gatunków ptaków, ale gdyby miał wybierać jeden, zdecydowałby się na żurawia. To ptak barwny, pokaźny, niezwykle widowiskowy, którego dodatkowo można dosyć łatwo obserwować na naszych polach i łąkach.

Dla mnie jednak najważniejszy u żurawi jest ich niezwykły głos – klangor, który wprowadza niezwykłą atmosferę oraz tworzy wyjątkowy klimat naszej rodzimej przyrody - uważa autor.
Niby za każdym razem żurawie odzywają się tak samo, ale gdy słyszy się je o różnych porach roku budzą skrajne emocje. Klangor wiosenny powracających ptaków w połączeniu z widokiem ich godowych tańców na odsłoniętych od śniegu łąkach to uczucie ulgi, radości i nadziei. Jesienne nawoływanie się żurawi w znikających gdzieś za horyzontem sprawnie uformowanych kluczach to pieśń melancholii, smutku, zakończenia pewnego etapu...

Żurawie swoje gniazda zakładają w miejscach trudno dostępnych, odizolowanych i niewidocznych. Najchętniej na zarośniętych bagnach, na wysepkach pośród leśnych rozlewisk, czy przy brzegach jezior. Nie zawsze do takiego miejsca można dojść i nie zawsze da się dolecieć. To oczywiście duży atut dla miejsca, w którym przyszli rodzice zdecydują się na budowę gniazda, jednak po warunkiem, że sami będą w stanie się tam dostać. Żurawie dzięki swoim długim nogom mają przewagę nad konkurentami i drapieżnikami.

Powszechnie uważa się, że żurawie mają wspaniałe i długie, pióropuszowate ogony. Tak naprawdę ten ozdobny element u stojących, bądź kroczących żurawi tworzą złożone skrzydła, a konkretnie część znajdujących się na nich wydłużonych i pokręconych piór. A prawdziwy ogon żurawi? Jest niepozorny i krótki, co najlepiej widać u ptaków w locie.

Cały tekst o żurawiach i nie tylko - w "Gazecie Giżyckiej" 10 listopada.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages