Jak zostać myśliwym?

2016-09-02 12:00:00(ost. akt: 2016-09-08 13:57:34)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Zastanawiasz się co trzeba zrobić, by zostać myśliwym z pełnymi uprawnieniami? Jaką drogę trzeba przemierzyć, by zasiąść na ambonie? Droga nie prosta - wszak chodzi o posiadanie odpowiednich zaświadczeń, legitymacji i pozwolenia na broń. Trzeba przejść odpowiednie procedury, by uzyskać to wszystko. Jak zacząć? Od stażu.
Najprostszym sposobem jest nawiązanie kontaktu z pobliskim kołem łowieckim, a najlepiej z przedstawicielem zarządu koła i złożenie podania o przyjęcie na staż. Są pewne wyjątki, na przykład nie muszą tego robić osoby, które mają wyższe lub średnie wykształcenie leśne lub wyższe o specjalności łowieckiej.


Jak długo trwa staż? Rok, podczas którego kandydat na myśliwego poznaje wszelkie aspekty łowiectwa - integruje się z członkami koła, bierze czynny udział w działalności koła, budowie urządzeń łowieckich, dokarmianiu zwierzyny, polowaniach w charakterze naganiacza lub obserwatora. O fakcie rozpoczęcia stażu przez przyszłego adepta, zarząd koła informuje właściwy zarząd okręgowy PZŁ, który wydaje dzienniczek stażysty oraz wprowadza nasze dane do elektronicznego systemu ewidencji. Faktyczną datą rozpoczęcia stażu jest data wprowadzenia naszych danych do rejestru.


Po pozytywnym ukończeniu stażu, zarząd koła wydaje zaświadczenie o ukończeniu stażu, który daje nam możliwość przystąpienia do kursu dla nowo wstępujących. Podczas szkolenia zdobywa wiedzę praktyczną i teoretyczną z dziedziny łowiectwa.
Po kursie czas na egzamin. Składa się on z trzech części: pisemny (100 pytań testowych, w tym 30 z zakresu przepisów dotyczących bezpieczeństwa na polowaniu), ustny - podczas, którego osoba zdająca udziela odpowiedzi na wylosowany zestaw trzech pytań z tematyki objętej wymogami egzaminacyjnymi, sprawdzian strzelecki: odbywa się na strzelnicy i obejmuje ocenę praktycznych umiejętności strzeleckich oraz znajomość zasad bezpiecznego i skutecznego posługiwania się bronią.


Jeśli kandydatowi na myśliwego nie powiedzie się i z którejś części egzaminu uzyska negatywny wynik, może zdawać poprawkę.
Po zakończeniu wszystkich części egzaminu z wynikiem pozytywnym osoba ubiegająca się o przyjęcie do zrzeszenia składa deklarację członkowską i wpłaca wpisowe (kwota wpisowego regulowana jest uchwałą Naczelnej Rady Łowieckiej) zarządowi okręgowemu właściwemu dla miejsca stałego zamieszkania. Po spełnieniu wszystkich warunków osoba ubiegająca się o przyjęcie do Zrzeszenia z dniem podjęcia uchwały przez właściwy zarząd okręgowy staje się członkiem Polskiego Związku Łowieckiego.


Na tym nie koniec, trzeba bowiem jeszcze uzyskać pozwolenie na broń. Będąc członkiem Polskiego Związku Łowieckiego należy udać się do Wydziału Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji, złożyć tam podanie oraz inne wymagane dokumenty, ubiegając się o wydanie pozwolenia na posiadanie myśliwskiej broni palnej. Szczegóły dotyczące wymaganych dokumentów oraz wzorów podań należy szukać na stronach internetowych właściwych Komend Wojewódzkich Policji.

— Sam staż trwa rok, do tego należy dodać szkolenie, egzaminy, czekanie na pozwolenie na broń — mówi jeden ze "świeżo upieczonych" myśliwych. — By zostać myśliwym potrzeba około półtora roku.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5