Matematyka jest super!

2016-03-21 09:05:36(ost. akt: 2016-03-21 09:08:54)

Autor zdjęcia: Gimnazjum nr 2 im. Chwały Oręża Polskiego

Były plakaty, prezentacje, konkursy, a nawet cyferkowe ciasteczka. To wszystko podczas Tygodnia Matematycznego w Gimnazjum nr 2.
W dniach 14-18 III 2016 r. w Gimnazjum nr 2 im. Chwały Oręża Polskiego odbył się Tydzień Matematyczny. Zaczęliśmy od Dnia Liczby π, który przypada 14 marca - znane nie tylko w matematyce 3,14. Klasy II B i II E zaprezentowały, jak długie może być rozwinięcie dziesiętne tej liczby. W konkursie na zapamiętanie największej liczby cyfr po przecinku zwyciężył Michał Gulan z klasy I B, wymienił ich aż 119!

Potyczki z liczbą π trwały cały dzień. Były plakaty oraz prezentacje o historii i znaczeniu tzw. ludolfiny. Dziewczęta z klasy II A: Sara Wąsiakowska i Gabrysia Romejko wykonały piękny plakat pt. „Liczba PI jak nogi stonogi”. Tego dnia było nie tylko matematycznie, ale i apetycznie. Specjalnie na to święto uczniowie z klasy II B upiekli cyferkowe babeczki i ciasto z liczbą π.

Drugiego i trzeciego dnia odbyły się konkursy na Najlepszego Matematyka klas I, II i III. Do rywalizacji zgłosiło się 28 uczniów. Tytuły zdobyli kolejno: Oskar Biwejnis (I A), Piotr Fil (II C) i Maciej Tokarz (III A).

Czwartego dnia czyli 17 marca punktualnie o godz. 9.00 rozpoczął się Międzynarodowy Konkurs „KANGUR”. Udział w nim wzięło 23 uczniów. Szkolnym koordynatorem od lat jest pani Janina Morska, która bacznie czuwała nad jego prawidłowym przebiegiem.

W ostatnim dniu odbyły się zespołowe potyczki matematyczne dla klas pierwszych. Rewelacyjna okazała się reprezentacja klasy I D w składzie: Piotr Noga, Paulina Szydłowska i Joanna Ośka, która bezbłędnie i jako pierwsza wykonała zadania typu sudoku czy domino matematyczne. W konkursie układania na czas kostki Rubika zwyciężył Paweł Brzostek z klasy III A.

Na zakończenie Tygodnia Matematycznego młodzież pod kierunkiem pani Nadziei Kondak wystawiła inscenizację pt. „Życie wielkich filozofów”. Młodzi aktorzy przedstawili licznie zgromadzonej publiczności najważniejsze dokonania wybitnych, starożytnych matematyków: Talesa, Euklidesa, Pitagorasa i Archimedesa. Wszyscy doskonale bawili się, przenosząc się do czasów starożytnej Grecji.
To był naprawdę niesamowity tydzień matematycznych rozmaitości!
Dziękujemy wszystkim uczniom za aktywny udział, paniom matematyczkom za organizację, a pomysłodawczyni TYGODNIA MATEMATYCZNEGO – pani Ewie Pedrycz-Śląskiej życzymy jeszcze więcej tak trafnych przedsięwzięć, ponieważ jak stwierdzili uczniowie i ich rodzice, nauka poprzez zabawę daje naprawdę świetne efekty.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Gimnazjumnr2wGizycku

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5