Dzień Otwarty w Gimnazjum w Bystrym

2016-03-09 12:50:03(ost. akt: 2016-03-09 12:49:42)
26 lutego otworzyliśmy drzwi naszej szkoły dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych ze Spytkowa, Upałt i Bystrego. Gimnazjaliści wraz z nauczycielami przygotowali dla nich wiele atrakcji.
W dwugodzinnym programie znalazło się: zwiedzanie szkoły z przewodnikiem, lekcja chemii i fizyki, zajęcia z kreatywności oraz słodki poczęstunek w kawiarence. Dzień Otwarty cieszy się dużą popularnością wśród uczniów szkół podstawowych, ponieważ dla nich jest to świetna zabawa i okazja poznania nauczycieli, kolegów z gimnazjum i samej szkoły.

Po szkole oprowadzała ich pani pedagog – Alina Ożańska. Goście mieli okazję obejrzeć wszystkie pracownie, salę gimnastyczną, komputerową, bibliotekę, gabinet pedagoga. Prawdziwą gratką było zwiedzanie miejsc, które zwykle są niedostępne dla uczniów (np. pokój nauczycielski, czy gabinet dyrektora). Z historią szkoły szóstoklasiści zapoznali się przeglądając kroniki szkolne prowadzone przez nauczycielkę geografii – Lillę Jankowską.

W trakcie zajęć z kreatywności (opiekun pani Agnieszka Żyworonek), uczniowie mieli za zadanie zbudować wiszący most, który zdoła utrzymać 6 szklanych kulek; oraz wieżę, na której ustawią 4 piłeczki do ping ponga. Do stworzenia tych budowli mieli do dyspozycji rolki po papierze toaletowym, słomki, gumki recepturki, folię aluminiową, druciki kreatywne i kubeczki plastikowe. Wszyscy podołali zadaniom i wykorzystując swoją kreatywność i umiejętności zbudowali niesamowite konstrukcje.

Zajęcia chemii i fizyki to dla uczniów prawdziwa atrakcja, ponieważ aktywnie biorą w nich udział wykonując doświadczenia zaproponowane przez nauczycielkę chemii – panią Marzenę Rzeczycką oraz nauczycielkę fizyki – panią Marzannę Ksieniewicz, którym asystowali uczniowie klasy III: Agata, Dawid oraz Paula. Nauczycielki często proponowały doświadczenia, które można wykonać samodzielnie w domu (np. metoda otrzymywania wodoru w reakcji sody z wodą, z sody oczyszczonej, cukru pudru i alkoholu otrzymano „węża faraona”, zademonstrowano, że woda nie wylewa się ze szklanki dociskana papierem i …ciśnieniem atmosferycznym, bawiono się bańkami mydlanymi tworząc przeróżne kształty). Na chemii było trochę błysku przy spalaniu magnezu, natomiast na fizyce dzięki maszynie elektrostatycznej uczniowie na „własnej skórze” mogli doświadczyć działania prądu elektrycznego. Nie sposób opisać wszystkie doświadczenia zaprezentowane tego dnia. Uczniowie przekonali się ze zdobywanie wiedzy może przybierać bardzo atrakcyjne formy.
Zapraszamy za rok, nie tylko uczniów szkół gminnych. Obiecujemy jak zwykle dużo zabawy nie tylko z fizyką i chemią.

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: GimnazjumBystry

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5