Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Przenigdy nie pozwalaj odpalać petardy dzieciom!

2015-12-30 11:13:58 (ost. akt: 2015-12-30 11:19:20)

Autor zdjęcia: archiwum

Przed nami Noc Sylwestrowa. Młodzi i starzy szykują się do zabawy. Jej obowiązkowym elementem są fajerwerki. Wszystko w porządku, jeśli uczestniczymy w pokazie zorganizowanym przez profesjonalistów. Problem pojawia się, gdy petardy dostają się ręce dzieci, czy nieodpowiedzialnych dorosłych. Przepisy wyraźnie określają dni, kiedy można używać wyrobów pirotechnicznych. Używając ich wbrew prawu i w nieostrożny sposób narażamy się na odpowiedzialność karną. Przestrzeganie zasad pozwoli też uniknąć szpitala.

Pamiętajmy, że fajerwerków możemy używać 31 grudnia i 1 stycznia oraz 13 i 14 stycznia. Niestosowanie się do tego zagrożone jest karą grzywny wymierzonej w trybie i na zasadach określonych w przepisach prawa o wykroczeniach ( do 500 zł).
Nie zapomnijmy też o tym, że zakazane jest sprzedawanie wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim. Jest to przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Przepisy i sankcje karne to jedno, ale najważniejsze to zachowanie zdrowego rozsądku. Policyjny pirotechnik przypomina kilka najważniejszych zasad, aby Sylwestrowa Noc była wystrzałowa, ale bezpieczna.

* Zanim kupisz fajerwerki sprawdź, czy są prawidłowo zabezpieczone, czy nie posiadają mechanicznych uszkodzeń, urwanych elementów, pęknięć, czy innych nieprawidłowości, które wzbudzą Twoje wątpliwości.
* Jeśli dany produkt nie posiada oznaczenia dopuszczalności do używania na terenie UE może być produktem zagrażającym Twojemu życiu i zdrowiu.
* Zanim odpalisz petardę, przeczytaj treść instrukcji obsługi. Pamiętaj, że w każdym produkcie powinna być ona również w języku polskim. W niej powinna być informacja, jak prawidłowo odpalić zakupioną petardę.
* Jeśli jesteś świadkiem sprzedaży petard osobom niepełnoletnim, zgłoś ten fakt na policję.
* Jeśli chcesz odpalić petardę, zachowaj strefę bezpieczeństwa, odejdź od ludzi. Kiedy fajerwerki wybuchną zbyt blisko ciebie, czy innych osób, może dojść do wypadku i poważnych obrażeń Twojej twarzy, rąk.
* Po postawieniu i odpaleniu petardy sam też szybko odejdź na bezpieczną odległość. Pamiętaj, że petarda może się przechylić, zmienić kierunek lotu i możesz sam okazać się jej celem.
* Kiedy pomimo odpalenia petarda nie wybuchnie, nie podchodź do niej. Może zadziałać, jak bomba z opóźnionym zapłonem.
* W żadnym wypadku nie trzymaj racy w rękach.
* Nie próbuj odpalać petardy w mieszkaniu, bądź innym zamkniętym pomieszczeniu.
* Jeśli wypiłeś zbyt dużo alkoholu, bądź jeśli nie czujesz się na siłach, nie ryzykuj. Poproś kogoś bliskiego o pomoc, nie odpalaj petardy sam.

* I przenigdy nie pozwalaj odpalać petardy dzieciom !

KWP Olsztyn
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages