Piątek, 22 marca 2019. Imieniny Bogusława, Jagody, Katarzyny

Bezpieczne zakupy w sieci

2015-11-23 09:02:51 (ost. akt: 2015-11-23 12:12:53)

Autor zdjęcia: KPP GIżycko

Oszustwa internetowe – jak się bronić? Jak postępować będąc pokrzywdzonym? Pod takim hasłem nadkom. Krzysztof Nosewicz z Komendy Powiatowej Policji w Giżycku spotkał się z żołnierzami służby zawodowej 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego, głównym celem spotkania było omówienie tematu dotyczącego cyberprzestępczości, szczególnie związanej z oszustwami internetowymi.

Internet jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Wykorzystywany jest do pracy, nauki, wymiany informacji, zakupów internetowych lub jako forma relaksu. Niestety, z Internetu korzystają również osoby, które za jego pomocą popełniają przestępstwa. Za pośrednictwem Internetu, tak jak i w świecie rzeczywistym, popełniana jest cała gama różnego rodzaju przestępstw, jednak użytkownicy Internetu nie zawsze zdają sobie z tego sprawę jak łatwo można stać się ofiarą cyberprzestępczości – tymi słowami nadkom. Krzysztof Nosewicz z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Giżycku rozpoczął spotkania z kadrą zawodową 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego.

Policjant w dalszej części spotkania mówił o sposobach postępowania umożliwiającego uniknięcia oszustwa i pozostania jego ofiarą. Mówił również o tym, że ofiary cyberprzestępczości to najczęściej ofiary oszustw. Oszustwa internetowe stanowią przeważającą liczbę przestępstw jakie mają miejsce w sieci. A metody działania sprawców w bardzo szybkim tempie rozwijają się i ewoluują.


Pamiętajmy !

Że do oszustw internetowych głównie dochodzi w momencie robienia zakupów internetowych. W sieci znajduje się dość interesująca oferta sklepów internetowych. Natomiast obok tej formy sprzedaży internetowej dynamicznie rozwinął się rynek portali internetowych, gdzie w asortymencie najczęściej oferowany jest sprzęt elektroniczny lub AGD, itp. Popularność tych aukcji internetowych wynika z łatwego dostępu użytkowników Internetu do ofert sprzedaży i dają możliwość wylicytowania możliwie najniższej ceny.
Popularność tych aukcji oraz duża ilość zawieranych transakcji powoduje, że tą formą handlu interesują się przestępcy i grupy przestępcze.
Jedną z popularnych metod oszustów są tz. aukcje oszukańcze, polegające na wysłaniu towaru, który był wcześniej zamówiony np. telefon komórkowy. Po zakończeniu aukcji oczywiście kupujący wpłaca pieniądze na konto sprzedającego, a ten wysyła w paczce o podobnej wielkości i wadze „ziemniaki”. Inną formą jest oszustwo polegające na podszywaniu się pod sprzedającego. Przestępcy obserwują aukcję, w końcowym etapie, tuż po zakończeniu licytacji wysyłają do kupującego wiadomość, w której po pierwsze gratulują zakupu, przedstawiają się jako sprzedawca i podają numer swojego konta, nakłaniając przy tym do wpłacenia pieniędzy za wylicytowany przedmiot. Często podszywanie jest trudno zauważalne dla kupującego ponieważ nie zwraca on uwagi na ważne szczegóły. W tym przypadku sprzedającym jest użytkownik „michał”, a podszywający się przestępca „micha1” (litera „l” została zmieniona na cyfrę „1”)

To jedna z wielu metod, a zarazem bardzo popularna, którą posługują się oszuści w sieci.

Głównym celem działań podjętych w obszarze cyberprzestępczości przez Komendę Powiatową Policji w Giżycku jest poprawa stanu bezpieczeństwa transakcji zawieranych za pośrednictwem Internetu.
źródło: KPP Giżycko
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages