Poniedziałek, 23 kwietnia 2018. Imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha

Zmiana na stanowisku dowódcy „Zawiszaków”

2015-07-31 12:20:43 (ost. akt: 2015-07-31 12:31:33)
Przekazanie dowództwa w 15. Brygadzie Zmechanizowanej w Giżycku

Przekazanie dowództwa w 15. Brygadzie Zmechanizowanej w Giżycku

Autor zdjęcia: kpt. Dariusz Guzenda

30 lipca odbyło się przekazanie obowiązków dowódcy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Nowym dowódcą został płk Jan Rydz.

30 lipca w obecności dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Mirosława Różańskiego, dowódcy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. dr Leszka Surawskiego, przedstawicieli władz samorządowych, dowódców i komendantów jednostek i instytucji wojskowych oraz służb mundurowych, a także kombatantów i weteranów oraz żołnierzy i pracowników wojska, gen. bryg. Sławomir Kowalski przekazał obowiązki dowódcy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Nowym dowódcą „Zawiszaków” został płk Jan Rydz.

- Drodzy Zawiszacy. Dzień pożegnania jest najlepszą okazją aby podziękować wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska za ofiarną służbę i pracę, za wzorowe wypełnianie obowiązków, za starania i wysiłek, aby Nasza brygada cieszyła się społecznym zaufaniem i była traktowana przez przełożonych, jako najwyższej rangi partner – powiedział gen. bryg. Sławomir Kowalski, zwracając się po raz ostatni do żołnierzy i pracowników wojska brygady. W swoim przemówieniu podziękował za współpracę również przełożonym, władzom samorządowym i, przede wszystkim, wszystkim przyjaciołom i sympatykom brygady.

Podczas uroczystości zdający obowiązki dowódcy brygady gen. bryg. Sławomir Kowalski przekazał swemu następcy, płk. Janowi Rydzowi, sztandar oraz proporzec rozpoznawczy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Obaj oficerowie złożyli również podpisy na protokołach zdania i objęcia obowiązków dowódcy brygady. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów.


***
Płk dypl. Jan Rydz (ur. 1967 r.) jest absolwentem WSOWP w Poznaniu (1991), Akademii Obrony Narodowej (1998), Kursu Taktyczno-Operacyjnego Integracji z NATO oraz Podyplomowych Studiów Operacyjno-Strategicznych (PSOS).
Po ukończeniu szkoły pełnił służbę na stanowisku dowódcy plutonu czołgów
w 29. Pułku Zmechanizowanym i 120. Husarskim Pułku Zmechanizowanym. W 1993 r. objął obowiązki dowódcy kompanii czołgów w tymże Pułku. W latach 1994 - 1996 był dowódcą eksperymentalnej kompanii czołgów na PT-91 w 34. Brygadzie Kawalerii Pancernej. Po ukończeniu AON w 1998 r. przejął obowiązki dowódcy
1 batalionu czołgów w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej. 
   
Do września 2005 r. pełnił służbę na stanowisku szefa sztabu brygady. Następnie, po ukończeniu PSOS na Akademii Obrony Narodowej, od lipca 2006 r. został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy 10. Brygady Kawalerii Pancernej. Od 08.01 do 01.08. 2008 r. pełnił obowiązki dowódcy 10. Brygady Kawalerii Pancernej. Po ukończeniu Studium Polityki Obronnej został Głównym Specjalistą w Zarządzie Planowania Rozwoju Wojsk Lądowych (G-5) Dowództwa Wojsk Lądowych. 08 września 2010r. na podstawie Decyzji Ministra Obrony Narodowej nr 1124 objął obowiązki dowódcy 9. Brygady Kawalerii Pancernej
im. Króla Stefana Batorego.   
30 lipca 2015 roku objął obowiązki dowódcy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego.

kpt. Dariusz Guzenda

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. endriu #1788816 | 83.24.*.* 5 sie 2015 08:23

  Dzięki Panie Sławomirze, że zaszczyciłeś nas swoją osobą. Będziemy to długo pamiętać. Dzięki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Przemek. #1787492 | 80.48.*.* 2 sie 2015 16:55

  Skoro to nie roby to po co sie interesujecie wojskiem podejrzewam ze ci co tak najbardziej krytykuja zolnierzy to sami chcieli wstapic w szeregi ale nie pyklo bo albo nie zaliczyli wf albo komisji lekarskiej a wiadomo kazdy by chcial zarabiac minimum 2500 zl miec wolne praktycznie wszystkie weekendy, swieta do tego za wszystko platne poczawszy od sluzb konczac na urlopie :)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Czad Kommando Tilt #1786479 | 89.228.*.* 31 lip 2015 17:00

  Pułkownik pewnie na 15 sierpnia dostanie stopień generała , tak jak inni przed nim . Tak zastanawiam bo generałów w Polskim Wojsku mamy nadmiar , dlaczego się dostaje awans na generała za przyjęcie stanowiska w Brygadzie ,a nie za zasługi w szczególnych umiejętnościach dowodzeniu Brygadą na jakiś ważnych ćwiczeniach czy manewrach . Bo przecież nie każdy oficer ma zdolności dowódcze i sprawdza się w dowodzeniu taką ogromną liczbą żołnierzy i sprzętu...

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages