Superfarmer na Wilanowie

2015-06-28 17:11:56(ost. akt: 2015-06-29 12:06:11)

Autor zdjęcia: Anna Trześniewska

Szkolny etap turnieju gry w Superfarmera w Zespole Szkół nr 1 w Giżycku
Superfarmer to gra, która powstała w Warszawie w 1943 roku. Nosiła wtedy tytuł "Hodowla zwierzątek". Jej autorem jest wybitny polski matematyk, profesor Karol Borsuk. Gdy Niemcy zamknęli Uniwersytet Warszawski, profesor został bez pracy. W czasie wojny ludzie dokonywali cudów pomysłowości w poszukiwaniu źródeł utrzymania.

Pomysłem profesora na ratowanie budżetu rodzinnego była sprzedaż gry. Oryginalne egzemplarze gry spłonęły wraz z miastem w czasie Powstania Warszawskiego, w sierpniu 1944 roku. Szczęśliwie jeden z egzemplarzy zachował się poza Warszawą i wiele lat po wojnie wrócił do rodziny Borsuków. Obecnie znajduje się w Muzeum Powstania Warszawskiego.

W czerwcu 1997 roku z inicjatywy pani Zofii Borsukowej gra została wydana przez Grannę pod tytułem "Superfarmer", by bawić kolejne pokolenia dzieci i rodziców.
W grze gracze wcielają się w rolę farmerów. Ich zadaniem jest rozbudowanie swojego stada. Osoba, która jako pierwsza zbuduje zagrodę składającą się z królika, owcy, świni, krowy i konia wygrywa! Superfarmer to gra, która poprzez zabawę uczy dzieci matematyki, logicznego myślenia i planowania.
We wtorek 23.06.2015r. w Zespole Szkół nr 1 w Giżycku odbył się etap szkolny turnieju gry w Superfarmera. Wzięło w nim udział 40 uczniów z klas IVb, VIb oraz Ia gimnazjum.

– Od Granna otrzymaliśmy 3 gry Superfarmer, dyplomy, korony oraz nagrody dla zwycięzców – wyjaśnia p. Ewa Ładna organizator szkolnego turnieju. – Niektórzy uczniowie przynieśli gry z domu, dzięki temu wszyscy chętni mogli grać w tym samym czasie. Wielu uczniów z klasy IV b, podczas klasowego wyjazdu na Festiwal Gier Planszowych na Stadionie Narodowym w Warszawie, zakupiło sobie Superfarmera po promocyjnych cenach. Gry planszowe pozytywnie wpływają na kształtowanie wielu ważnych umiejętności m.in.: umiejętność pracy według ustalonych reguł i zasad, rozwój koncentracji uwagi i spostrzegawczości, wytrwałość w dążeniu do samodzielnego rozwiązania problemu, umiejętność pracy w różnych zespołach, przyjmowanie odpowiedniej postawy wobec porażki i zwycięstwa oraz odporność na stres, odkrywanie własnych mocnych stron oraz wiele różnych umiejętności matematycznych np. tworzenie strategii czy logiczne myślenie.

Superfarmerem Zespołu Szkół nr 1 w Giżycku została Maria Guz z klasy Ia gimnazjum. Drugie miejsce zajęła Faustyna Wołczek, a trzecie Ewa Matusiak obie z klasy VI b. Zwycięzcy szkolnych konkursów Superfarmera są zapraszani na turniej ogólnopolski z finałem w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zespół Szkół nr 1 w Giżycku


Źródło: Artykuł internauty

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5