Kotłownia to nie śmietnik!

2014-10-15 13:49:12(ost. akt: 2014-10-15 13:53:39)
Szanowni Państwo! Ogrzewajcie swoje domy dobrej jakości opałem. Będziecie zdrowsi i bezpieczniejsi – doradzają giżyccy kominiarze: Piotr Brzozowski, Sebastian Modrzejewski, Marcin Wilimski, Adam Krawczyk oraz Dariusz Pietrasz

Szanowni Państwo! Ogrzewajcie swoje domy dobrej jakości opałem. Będziecie zdrowsi i bezpieczniejsi – doradzają giżyccy kominiarze: Piotr Brzozowski, Sebastian Modrzejewski, Marcin Wilimski, Adam Krawczyk oraz Dariusz Pietrasz

Autor zdjęcia: 
Fot. Arch. Zakładu Kominiarskiego w Giżycku


 














Żółty, pomarańczowy lub gęsty i czarny dym z komina to znak rozpoznawczy kotłowni opalanej odpadami. Uwaga! Tutaj emitowane są niebezpieczne spaliny i marnotrawi się pieniądze!


W sezonie grzewczym niektórzy z nas ciągle jeszcze palą śmieci w piecach i przydomowych kotłowniach. Tymczasem wszystkie odpady z terenu objętego działaniem Mazurskiego Związku Międzygminnego - Gospodarka Odpadami powinny trafić do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie lub jednego z trzech Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.



– Podczas spalania śmieci, szczególnie tworzyw sztucznych, do atmosfery emitowane są substancje szkodliwe dla naszego zdrowia – mówi Wojciech Kucfir, inspektor ds. ochrony środowiska w MZM-GO.



Lekarze i naukowcy od lat alarmują i przestrzegają przed paleniem odpadami w przydomowych kotłowniach. Żyjąc w okolicy, w której palenie odpadów w domach jest powszechne, skazujemy siebie i całą rodzinę na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem.


Wzrost zachorowań na astmę oskrzelową, alergiczne zapalenie skóry, czy alergie pokarmowe jest coraz częściej wiązany z pogorszeniem jakości powietrza, m.in. w wyniku spalania odpadów w piecach i domowych kotłowaniach.

Podczas palenia w domu odpadów, takich jak: plastikowe opakowania, zużyte pieluchy, ubrania, stare, lakierowane meble, powstaje m.in.: dwutlenek siarki (SO2), powodujący trudności w oddychaniu; tlenek węgla (CO), który wiążąc czerwone krwinki, utrudnia transport tlenu; tlenki azotu, powodujące uszkodzenia płuc. Szczególnie niebezpieczne są dioksyny i furany – należące do najbardziej trujących i rakotwórczych substancji. Uszkadzają one nerki, płuca i wątrobę oraz zwiększają ryzyko powstawania nowotworów.


Według naukowców najwięcej dioksyn dostaje się do środowiska nie z produkcji przemysłowej, lecz właśnie podczas spalania odpadów w gospodarstwach domowych.

Niektórym się wydaje, że paląc śmieci oszczędzają na opale, a przy okazji pozbywają się „śmieciowego problemu”. Są w wielkim błędzie.




– Związki chemiczne, powstające podczas spalania tworzyw sztucznych, wchodzą w gwałtowne reakcje ze stalą, z której wykonane jest urządzenie grzewcze, powodując jego korozję – mówi producent kotłów na biomasę, Paweł Kostrzewa. – Takie utlenianie w wysokich temperaturach przebiega bardzo intensywnie. W efekcie stalowa warstwa kotła traci na grubości i następuje przyspieszona degradacja urządzenia. Jeśli doliczymy do tego uszczerbek na zdrowiu, to o jakich oszczędnościach tu można mówić?



– Smoła powstająca w wyniku spalania tworzyw sztucznych, lakierów do drewna i innych odpadów przenika głęboko w strukturę przewodu kominowego, powodując jego niszczenie – dodaje mistrz kominiarski Marcin Wilimski, kierownik Zakładu Kominiarskiego w Giżycku. – Zaś smoła osadzająca się na powierzchni jest łatwopalna. Gdy z komina ściele się gęsty dym, a w piecu mamy słaby ciąg, koniecznie trzeba wezwać kominiarza.



Za palenie odpadów w miejscu do tego nieprzeznaczonym, a więc np. w domu jednorodzinnym lub na podwórku, grozi mandat w wysokości 500 zł. „Domowy palacz” może również stanąć przed sądem, który ma możliwość nałożenia grzywny do 5 tysięcy zł.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mieszkaniec #1521179 | 89.229.*.* 26 paź 2014 07:47

    super, tylko do kogo zgłaszać że sąsiad pali wszystkim czym popadnie?? oczywiście aby było to skuteczne zgłoszenie

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Ktos #1509833 | 83.24.*.* 16 paź 2014 19:32

    I tak palą śmieciami, sąsiad prawie cały czas i co? Nikt nie kontroluje, nikt nie sprawdza ...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5