Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Trasa Giżycko-Doba-Sztynort-Giżycko

2013-08-25 21:09:01 (ost. akt: 2013-08-25 21:39:53)

Trasa przebiega wokół 3 jezior: Kisajno, Dobskiego i Dargin. Długość: 56 km.

DOBA
We wsi kościół rzymskokatolicki odbudowany w 1985 roku na fundamentach zrujnowanej świątyni z 1574 roku oraz kaplica rodowa hrabiego von Schenk zu Tautenberg z 1844 roku. Obecnie ruina. Zachowały się tylko ściany przednia i tylna. Na drzwiach ślady po płaskorzeźbach: trupiej czaszce i śmierci.

Za kościołem plaża wiejska. Obok wyspa, na jakiej zachowały się ruiny świątyni dumania.RADZIEJE
We wsi koniecznie musimy obejrzeć kościół z 1827 roku. To jeden z najbardziej nietypowych mazurskich kościołów, bo zbudowany na planie ośmioboku według projektu późniejszego króla Prus Henryka Wilhelma IV.Z dawnego wyposażenia kościoła zachowały się dwa niderlandzkie obrazy z pierwszej połowy XVII w.: Pojmanie Chrystusa i Chrystus przed Piłatem. Z tego okresu jest również barokowy anioł chrzcielny, amorek i figury ewangelistów. Drewnianą wolno stojącą dzwonnicę wybudowano w pierwszej połowie XVIII w. jest więc starsza od obecnego kościoła. Z trzech dzwonów ufundowanych w 1727 r. przez patrona kościoła Lehndorffa pozostał tylko jeden, najmniejszy, z jego herbem.


SZTYNORT
To tu powstał i stoi do dziś XVI-wieczny pałac zamieszkiwany przez znany ród Lehndorffów. Budowlę wznoszono i kształtowano latami. Pierwsza jej wersja powstała prawdopodobnie pod koniec XV lub na początku XVI wieku - strawił ją pożar. Kolejną zbudowano w latach 1554-1572; ten pałac także spłonął niespełna 100 lat później, podczas potopu szwedzkiego. Zasadniczą część kolejnego pałacu wybudowano w latach 1689-1691.

Powstał wtedy dwukondygnacyjny budynek z charakterystyczną więźbą dachową, z dębowymi schodami w sieni, dekoracyjnymi kominkami, plafonami i przepięknymi sztukateriami. Północną część rezydencji stanowił swego czasu duży, 18-hektarowy park. W latach 1650-1680 posadzono tu znane w regionie sztynorckie dęby. Aleja tych wspaniałych dębów jest jedyną pozostałością po tamtych czasach, jeżeli nie liczyć fragmentów fundamentów i piwnic.

Pałac rozbudowano w XIX wieku.

Zabytkowy pałac w Sztynorcie — dawna siedziba rodu Lehndorffów

W 1945 r. Sztynort uniknął zniszczenia. Do 1947 r. kwaterowali w nim sowieccy oficerowie. Wyjeżdżając w 1947 roku zabrali ze sobą całe wyposażenie.

HARSZ
Typowa mazurska wieś letniskowa. We budynek starej szkoły z XVIII wieku. Teraz motel.PIECZARKI

Wieś letniskowa położona 8 kilometrów na północ od Giżycka. We wsi warto zabaczyć obelisk poświęcony mieszkańcom wsi, którzy zginęli w czasie I wojny światowej.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages