Sobota, 11 lipca 2020. Imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

Pokaż cioci Giżycko2013-08-10 09:00:00 (ost. akt: 2013-08-09 21:29:10)
Giżycko widziane z balonu

Giżycko widziane z balonu

Autor zdjęcia: Sławomir Kędzierski

Przyjeżdża do Was ciocia z Warszawy. Nigdy w Giżycku nie była. Co pokazać, żeby zadowolić wymagającą mieszkankę stolicy? Co miasto w centrum szlaku Wielkich Jezior Mazurskich ma ciekawego, niezwykłego, wartego polecenia?

Proponujemy zabrać cioteczkę na spacer przez centrum miasta, a potem zaproponować odpoczynek nad jeziorem. "Zaliczycie" i parę zabytków, i piękne widoki na jedno z największych w Polsce jezior - Niegocin. 
1. Startujemy od wieży ciśnień przy Warszawskiej

Wieża, zbudowana w roku 1900, zaopatrywała w wodę Lec, Lötzen, Łuczany i Giżycko aż do połowy lat 90. W 1996 roku wieżę kupił prywatny przedsiębiorca. Powstała w niej kawiarnia, taras widokowy z lunetami i mazurskie mini-muzeum.
2. Idąc ul. Warszawską w kierunku centrum mijamy zrewitalizowany park (dawny cmentarz). Chwila ochłody przy parkowej fontannie i ruszamy dalej.
3. Piekarnia Regelskiego

Mała kamieniczka z połowy XIX wieku. Jeden z najstarszych budynków murowanych, jaki zachował się w Giżycku. Obecnie siedziba Stowarzyszenia Wspólnota Mazurska. Budynek czeka na remont po pożarze, który zniszczył część wnętrza i fragment dachu.
4. Kościół ewangelicki

Od czasów Reformacji w centrum Giżycka stał drewniany kościół ewangelicko-augsburski. W XVII wieku roku zbudowano kościół murowany, który wkrótce spalili Tatarzy. Potem kościół kilkakrotnie odbudowywano po pożarach. Ten, który ocalał do naszych czasów, zbudowano w 1827 roku, potem jeszcze dwukrotnie przebudowywano. Kościół stoi w centrum Giżycka przy placu Grunwaldzkim.
5. Most obrotowy

Ulica Olsztyńską dochodzimy do Kanału łuczańskiego Waży 100 ton. Obraca go jeden człowiek. Ma ponad 20 metrów długości i 8 szerokości. W odróżnieniu od innych tego typu konstrukcji nie podnosi się do góry, ale odsuwa w bok.
Most obrotowy na Kanale Łuczańskim zbudowano w 1899 roku. 
W sezonie letnim most dla statków i żaglówek jest otwierany w regularnych odstępach czasu, w pozostałych miesiącach tylko w razie potrzeby.

6. Zamek - Hotel St. Bruno

Średniowieczny zamek w Giżycku zbudowali w XIV wieku Krzyżacy. Obiekt przez ostatnie dziesięciolecia systematycznie popadał w ruinę. Drugie życie otrzymał niedawno od prywatnego inwestora. W miejscu, gdzie straszyły ruiny krzyżackiego zamku, powstał nowoczesny, luksusowy hotel. Hotel St. Bruno w Giżycku, którego częścią jest pięknie odrestaurowany średniowieczny zamek, nawiązuje nazwą do patrona miasta św. Brunona z Kwerfurtu, który wedle legendy zginął z rąk pogan nad brzegiem Niegocina w 1009 roku.

Teraz pora ochłodzić się nad jeziorem. Do Niegocina dojdziemy nabrzeżem kanału. Miniemy port Dalba i jesteśmy na plaży miejskiej. Jeśli jest słonecznie, spokoju tu raczej nie zaznamy: tłum plażowiczów, gwar, muzyka, wesołe miasteczko... Ale może ciocia to właśnie lubi? Jeśli nie, większego spokoju poszukajmy w Ekomarinie. To najnowocześniejszy port na Mazurach na 140 jachtów. Tu w Tawernie Marina możemy coś na koniec smacznego zjeść i popatrzyć na cumujące jachty. 

 
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. le coq #1169303 | 89.229.*.* 12 sie 2013 17:11

  A ja gdybym bym cioci nie lubił,to bym poprowadził ciocię nad kanałem w stronę jez.Tracz ale ją lubię i oszczędzę jej tego widoku i ryzyka połamania nóg,ewentualnie dostania w ryj od żuli spożywających tam różne napoje..

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. parowóz #1169065 | 89.228.*.* 12 sie 2013 13:18

  Za taką kasę co wpompowano w niepotrzebną kładkę można byłoby wybudować i uruchomić ( z udziałem trzech samorządów) kolej wąskotorową Giżycko - Kruklanki. TO BYŁABY ATRAKCJA dla turystów :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. roseanna #1168657 | 89.228.*.* 11 sie 2013 21:51

  plaża w Giżycku do pokazania? Marne żarty... Może ktoś by zadbał o piasek i uprzątnięcie kąpieliska?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. mieszkaniec #1168148 | 89.228.*.* 11 sie 2013 09:32

  tak, tak KŁADKA !!! nowy obiekt (syf) do zwiedzania !!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. seba z cieszyna #1167838 | 31.63.*.* 10 sie 2013 19:55

  Jak ciocia z W-wy to i pewnie w Giżycku była.Jeszcze bym zaproponował wycieczkę statkiem po np Mamrach,zabrał na miejską,sławną plażę od niedawna nieoficjalnie nazwaną plażą miłości:)może jeszcze by się czegoś nauczyła.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (12)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages